ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 14. Мікрокухарі.
Чи всі мікроби шкідливі?
Мета:
- Розповісти про участь мікроорганізмів у процесі ферментації (бродіння);
- дослідити перетворення молока у кисломолочний продукт;
- виконати практичну роботу — приготувати йогурт;
- поглибити знання про бактерії та їх значення для людини;
- розвивати вміння встановлювати взаємозв’язки між об’єктами живої та неживої природи;
- удосконалювати вміння розв’язувати задачі та обчислювати;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати потребу пізнавати живу природу.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця прогнозує результат спостереження;
- спостерігає за процесом сквашування, описує його перебіг;
- знає рецепт приготування йогурту в домашніх умовах;
- знає, яку користь і шкоду приносять бактерії;
- знає значення символів на упаковках продуктів харчування;
- визначає продукти та послуги, придатні для ведення здорового способу життя;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- виявляє причини невдач і пропонує шляхи їх виправлення;
- оцінює чинники, які привели до успіху;
- самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
- добирає необхідну інформацію з різних джерел: шукає її у енциклопедіях, бібліотеці, інтернеті;
- обирає продукти харчування, орієнтуючись на свої харчові звички, смак і розуміння їхньої користі для здоров’я;
- самостійно планує та реалізовує трудові дії у власному побуті (готує нескладні страви за рецептами).
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Корисні звички”, “Мікрокухарі”;
- цеглинки “Лего”;
- для приготування йогурту: 1–2 л пастеризованого молока; закваска для йогурту — 1 флакон; каструля, столова ложка, свіжі фрукти чи варення.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання “Усміхніться” Візьміть у руки цеглинки “Лего”. Пропоную вам уявити об’єкт, про який ідеться, підняти вгору цеглинку певного кольору і, звичайно, усміхнутися. Усміхніться сонечку (цеглинка жовтого кольору) Усміхніться небу (цеглинка синього / блакитного кольору) Усміхніться горобині (цеглинка червоного кольору) Усміхніться апельсину (цеглинка помаранчевого кольору) Усміхніться водичці (цеглинка синього / блакитного кольору) А тепер довкола роззирніться і сусідам усміхніться! Ось такий усміхнений у нас вийшов початок уроку, тож у нас все вийде добре, і з таким самим настроєм ми будемо і в кінці уроку.
|
2 |
Вправа “Башточка настрою”
|
2. Вправа “Корисні звички”
|
На початку уроку вчителька запитала четвертокласників про їхні корисні звички. Ось як відповіли діти: (див. роздруківку “Корисні звички”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
3. Вправа “Пригадай”
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Мандруючи цікавим світом мікроорганізмів, сьогодні ми пригадаємо, яку користь приносять бактерії. Дізнаємося, як люди використовують корисні можливості мікробів у повсякденному житті, зокрема для приготування смачних і поживних страв. |
5. Онлайн-вправа “Молочні продукти”
|
6. Вправа “Розкажи”
|
Чи замислювалися ви про те, що мікроби можуть згодитися на кухні? Розкрию невеличку таємницю бактерій: щоб заквасилися огірки та капуста, підійшло тісто, а з молока приготувався кефір, йогурт та сметана, необхідно, щоб відбулося бродіння. Завдяки бродінню деякі продукти стають смачнішими і не так швидко псуються. Але без мікроорганізмів бродіння не відбувається. От люди і навчилися створювати їм умови для швидкої і вправної праці. Пригадайте, які умови необхідні, щоб “піднялися” дріжджі. Розгляньте схему (див. роздруківку “Мікрокухарі”) та розкажіть про продукти, які з’явилися саме завдяки бродінню. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
7. Перегляд відео “Чому скисає молоко?”
|
Звідки береться сметана, масло, молоко, сироватка, сир? Чому скисає молоко? Що таке кисляк, як виготовляють йогурт? На ці та інші запитання ви отримаєте відповіді, коли переглянете відео.
|
8. Фізкультхвилинка “Скік та скок”
|
Порухайтеся разом із маленькою Ронікою. |
9. Вправа “Йогуртова математика”
|
Завдання 1 Роман власноруч приготував 1 л йогурту. Хлопчик з’їв на сніданок ¼ частину, а дідусь з’їв ½ всього йогурту. Скільки йогурту залишилося? |
|
Завдання 2 Софія і Аліна купили в супермаркеті йогурти за однаковою ціною. Софія придбала 8 штук, а Аліна — 4. Софія заплатила на 96 грн більше, ніж Аліна. Скільки гривень заплатила кожна дівчинка? (підр., с. 19, завд. 4). |
10. Онлайн-вправа “Практичні задачі про сироварню”
11. Вправа “Приготуй”
|
Роман із дідусем зранку снідали власноруч заквашеним йогуртом. Приготуйте і ви цю страву за рецептом (підр., с. 18, завд. 1). Підготуйте: пастеризоване молоко — 1–2 л; закваску для йогурту — 1 флакон (капсулу); каструлю, столову ложку.
Смачного! |
Методичні порадиВиконати цю вправу можна декількома способами.
|
12. Рефлексія
|