ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 15. Мікроби на роботі.
Чи всі мікроби шкідливі?
Мета:
- Систематизувати знання про мікроби та їх значення для людини;
- вчити дітей відповідально ставитися до свого здоров’я (ретельно обирати продукти харчування, дотримуватись правил гігієни);
- вдосконалювати обчислювальні навички;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати потребу пізнавати живу природу, піклуватися про здоров’я.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця встановлює взаємозв’язки між об’єктами живої та неживої природи;
- розповідає, яку користь і шкоду приносять бактерії;
- аналізує способи запобігання неінфекційним та інфекційним захворюванням;
- визначає надійні місця для купівлі продуктів харчування;
- визначає продукти та послуги, придатні для ведення здорового способу життя;
- вирізняє інформацію, корисну для збереження здоров’я, на пакуваннях та етикетках;
- обирає продукти харчування, орієнтуючись на свої харчові звички, смак і розуміння їхньої користі для здоров’я;
- вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими для дитини життєвими ситуаціями;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її власними прикладами;
- виконує письмово обчислення в межах мільйона в навчальних та життєвих ситуаціях;
- самостійно добирає та поширює необхідну інформацію природознавчого змісту;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- добирає необхідну інформацію з різних джерел: шукає її у словниках, довідниках, енциклопедіях, бібліотеці, Інтернеті;
- представляє результат власної творчої діяльності.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- м’яч;
- цеглинки Лего;
- мікрофон;
- маски “мікроорганізмів” або бейджики.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Привітання-кодування Сьогодні ми продовжимо розширювати можливості привітання. Пропоную вам привітатися закодованим ритмом. Кожен з вас має проплескати долонями певний ритм. Усі інші уважно слухають і повторюють цей ритм-кодування. Таким чином ми з вами створимо чудове ритмічне привітання. |
2. Гра “Алфавіт”
|
Пограймо у гру “Алфавіт”. Я називаю букву алфавіту, а вам потрібно назвати слово, яке починається на цю букву і пояснити, як це слово пов’язане зі світом мікроорганізмів. Наприклад, буква “в” — віруси, або вакцина… |
Методичні порадиЦю гру краще проводити у колі з м’ячем. Ведучий (учитель) називає букву алфавіту і кидає м’яч будь-якому учню в колі. Той називає слово, дає пояснення і повертає м’яч ведучому (учителю). Наступного разу можна м’яч передавати по колу. Діти будуть називати букви алфавіту своїм сусідам і слухати їхні пояснення. За бажання букви можна повторювати, але слова на ту саму букву мають бути різними. |
3. Гра “Вірю, не вірю”
|
Чи вірите ви, що …
|
Методичні порадиЗапропонуйте дітям взяти червоні та зелені цеглинки “Лего”. Якщо учні погоджуються із почутим твердженням, то піднімають зелену цеглинку, якщо ні — червону. |
4. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні на уроці ми продовжимо мандри світом мікроорганізмів, узагальнимо знання про користь та шкоду від мікробів, дізнаємося, що потрібно робити, щоб вберегтися від вірусів та мікробів. |
5. Вправа “Обчисли і довідайся”
|
Валерія довідалася, що досліджувати мікроорганізми можна за допомогою мікроскопа. Мікроскоп з достатньою збільшуваною здатністю винайшов Антоні ван Левенгук. Учений став першим, кому вдалося на власні очі побачити бактерії. Обчисліть вираз і довідайтеся, у якому році було здійснено відкриття (зош., с. 9, завд. 1). Левенгук першим побачив і описав бактерії, які, найімовірніше, знайшов у краплі води (з калюжі, ставка чи колодязя). Слова “бактерії” в той час ще не існувало, тому він назвав ці мікроскопічні живі організми просто — тваринами.
|
6. Вправа “Зістав”
|
Лук’ян загадав трьох “персонажів”, яких можна побачити лише під мікроскопом, і написав висловлювання від їх імені. Прочитайте ці репліки. Хто — гриб, хто — бактерія, а хто — вірус? Запишіть. Наклейте відповідні наліпки (зош., с. 9, завд. 2).
|
7. Вправа “Розкажи”
|
Тарас довідався, що деякі бактерії та мікроскопічні гриби корисні для людини, а інші можуть нашкодити здоров’ю. Розгляньте світлини. Розкажіть, де та як проявилися корисні властивості мікроорганізмів, а де — шкідливі (підр., с. 19, завд. 2). |
8. Фізкультхвилинка
|
Відновіть свою енергію — виконайте веселу руханку! |
9. Вправа “Користь — шкода”
|
Наталя пригадала, що ґрунт, із якого живляться рослини, утворюється завдяки мікроорганізмам. Вони беруть участь у перетворенні багатьох речовин у довкіллі. Поміркуйте, чим іще можуть бути корисні мікроорганізми. А яка від них може бути шкода? Запишіть у таблицю (зош., с. 9, завд. 3).
|
10. Вправа “Розкажи”
|
Ви вже багато знаєте про світ мікробів. Одні приносять користь, а інші — шкоду. Розкажіть, як уберегтися від вірусів і небезпечних мікроорганізмів (підр., с. 19, завд. 3).
|
11. Онлайн-вправа “Як вберегтися від вірусів та мікробів”
|
Перевірте, чи уважно ви працювали на уроці. Яких правил варто дотримуватись, обираючи продукти харчування? ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
12. Вправа “Незвичайне інтерв’ю”
|
Уявіть на хвилиночку, що ви перетворилися на бактерії. Ви — бактерії, які зібралися на наукову конференцію. Я — кореспондент наукового журналу “Світ мікроорганізмів”, братиму у вас інтерв’ю. Пам’ятайте, що маленькі бактерії на запитання відповідають короткими реченнями.
|
Методичні порадиЗаздалегідь запропонуйте дітям виготовити маски фантазійних бактерій або просто бейджики. Запитання може ставити вчитель / вчителька або підготовлені учні (для інтерв’ю можете використати мікрофон). У ході інтерв’ю відбудеться узагальнення знань дітей з теми. За бажання можна доповнювати запитання або ставити інші. |
13. Рефлексія
|