ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Робота мрії для кожного вірусу
УРОК 16. Вирощування чайного гриба.
Досліджуємо разом
Мета:
- Збагатити уявлення дітей про гриби;
- розповісти про мікроскопічні гриби;
- розширювати знання про мікроби та їх значення для людини;
- дослідити ріст чайного гриба в домашніх умовах;
- повторити правила поводження із скляним посудом, окропом, оцтом;
- розвивати вміння працювати в групі;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- спонукати піклуватися про здоров’я.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця розповідає про особливості грибів;
- знає способи застосування окремих видів грибів;
- знає цілющі властивості чайного гриба;
- знає, яка наука вивчає гриби;
- визначає ознаки живого у рослин, тварин і грибів;
- планує самостійне спостереження / експеримент;
- пояснює, навіщо необхідно визначати послідовність кроків у дослідженні;
- прогнозує результат спостереження / досліду;
- спостерігає за об’єктами досліджень;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- встановлює взаємозв’язки між об’єктами живої та неживої природи;
- обирає продукти харчування, орієнтуючись на свої харчові звички, смак і розуміння їхньої користі для здоров’я;
- визначає продукти та послуги, придатні для ведення здорового способу життя;
- записує власне висловлювання, перевіряє написане;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Приклади симбіозу в природі”;
- для вирощування чайного гриба: стерильна марля; простерилізована, добре висушена трилітрова банка; канцелярська гумка; 4-5 ст. л. цукру; 100 мл яблучного оцту; півтора літра окропу; 2 ч. л. листя чорного чаю.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Покажи настрій” Діти, як ви вважаєте, який у мене сьогодні настрій? Так, він гарний. А який ще буває настрій? Який він у вас? Як ви можете дізнатися, який настрій у людей, що поряд із вами? Покажіть виразом обличчя, як ми робимо… коли нам сумно; коли ми здивовані; коли ми налякані; коли ми сердимося; коли радіємо.
|
2 |
Вправа “Побажання” Побажайте одне одному щось гарне і приємне. Я вам всім бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими; бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання та чудовий настрій. Отже, усміхаємося і з гарним настроєм розпочинаємо урок. |
2. Вправа “Друга буква”
|
Розгляньте ребус, закресліть подумки кожну другу букву та прочитайте слово.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Скільки всього цікавого ви пригадали про гриби! Коли ми чуємо слово “гриби”, то спочатку пригадуємо саме ті, які можна збирати в лісі. Але гриби розкрили нам не всі свої таємниці. Пропоную продовжити подорож країною знань і дізнатися, які ж нові цікавинки приготували нам гриби. |
4. Вправа “Поміркуй”
|
Світ грибів великий та різноманітний. Як ви думаєте, що ж спільного між червоним мухомором у лісі та зеленою цвіллю на шматку хліба, пакетиком дріжджів та гнилим яблуком? Які ж спільні ознаки їх об’єднують? |
5. Вправа “Запитай”
|
Перепишіть текст у звичайний зошит, роз’єднуючи слова і розставляючи розділові знаки. Запишіть 2 запитання за змістом тексту.
Кожного дня людина споживає хліб. Щоб його спекти, потрібно не тільки борошно, сіль, яйця, масло, піч, а ще дріжджі. Дріжджі — це також гриби. За сприятливих умов (тепло і волога) вони утворюють бульбашки вуглекислого газу, які роблять хліб пухким. Тож гриби дуже різні. Але чому їх об’єднали в ціле окреме царство, чому їх не можна вважати рослинами? Головна відмінність — у тому, що рослини самі здатні створювати для себе поживні речовини, перетворюючи прості неорганічні речовини на складніші — органічні. Пригадайте, як називається цей процес. Так, це фотосинтез. Гриби ж, на відміну від рослин, такої здатності не мають. Вони живляться інакше — вбирають готові поживні речовини з навколишнього середовища.
|
6. Онлайн-вправа “Царство грибів”
|
Виконайте завдання і дізнайтеся, як називається наука, яка вивчає царство грибів. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
7. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
|
8. Робота з коміксами
|
Розгляньте та прочитайте комікси. Про що дізналися діти? (підр., с. 20-21)
Інформація для вчителя Як приємно втамувати спрагу прохолодним чайним квасом, приготованим власноруч! Такий напій виробляється в результаті спільної діяльності дріжджових грибків і оцтовокислих бактерій. Але раніше чайний гриб вважали єдиним організмом, який назвали медузоміцетом — так, від слова “медуза”! Бо коли він виростає, то дійсно нагадує медузу. Він так само, як медуза, плаває на поверхні рідини. Але, на щастя, не жалиться. Саме він перетворює воду на напій, який не лише приємний на смак, а ще й містить вітаміни. |
9. Онлайн-вправа “Що ти знаєш про чайний гриб”
|
Прочитайте у підручнику, як можна виростити чайний гриб (с. 20-21). Дайте відповіді на запитання. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
10. Проведення дослідження
|
Яких правил поводження із скляним посудом, окропом, оцтом варто дотримуватись під час виконання роботи? Чому? |
1 |
Алгоритм проведення дослідження (підр., с. 20-21) Матеріали та обладнання:
Хід досліду
|
2 |
Заповнення картки дослідження (зош., с. 10, завд. 1) |
Методичні порадиЗверніть увагу дітей, що картку варто заповнювати під час та після проведення дослідження. Проте розглянути її потрібно саме зараз, щоб з’ясувати, що саме потім необхідно записати. Інформація, яку занотовують діти, не тільки фіксує побачене / почуте, але й спонукає дитину проаналізувати особисті вміння та якості, які допомагають виконати роботу, відстежувати свої емоції та оцінити себе. Наголошуємо, що записи у зошиті діти ведуть не тільки в кінці роботи, як підсумок, але і під час виконання дослідження:
|
11. Вправа “Поміркуй і запиши”
|
Чайним грибом називають симбіоз гриба і бактерій. Поміркуйте і запишіть (зош., с. 10, завд. 2), які організми співіснують з користю одне для одного (див. роздруківку “Приклади симбіозу в природі”). |
12. Рефлексія
|