ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Незвичайні гості
УРОК 2. Пригода перша. “Незвичайні гості”.
Що таке віруси і як вони спричиняють хвороби?
Мета:
- формувати уявлення про віруси та їх вплив на життя людей;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця читає подумки та виразно вголос тексти різних видів та з різною метою;
- знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
- складає анотацію до книги на основі її короткої презентації;
- дотримується правил літературної вимови у власному висловлюванні;
- прогнозує орієнтовний зміст тексту на основі заголовка, ключових слів, анотації, невербальної інформації (ілюстрації, таблиці, схеми, графіки тощо);
- ставить запитання різної спрямованості: до змісту твору, до автора, до читача;
- виділяє ключові слова та пояснює, як вони допомагають зрозуміти зміст тексту;
- описує свої емоції, пережиті під час читання художнього твору, наводить приклади вчинків персонажів, які викликали відповідні емоції;
- орієнтується в календарі, робить прості підрахунки;
- зіставляє прочитане із власним життєвим досвідом;
- аналізує емоційний стан персонажів, пояснює причини відповідних переживань персонажів;
- застосовує засоби мистецтва, створюючи комікси.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Анотація”, “Книжка місяця”, “Авторка книжки місяця”, “Віднови речення”;
- квадратики кольорового паперу, аркуші для створення коміксів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Колір мого настрою” Перш ніж ми почнемо урок, я хочу з’ясувати, який настрій у кожного з вас. Адже саме гарний настрій є запорукою плідної та успішної праці. Він допоможе подолати будь-які перешкоди на шляху. Перед вами квадратики з кольорового паперу. Виберіть колір, який найбільше вам до душі саме зараз. (Учні самостійно вибирають кольори, учитель розповідає, що вони можуть означати / символізувати.)
|
Методичні порадиЗаздалегідь підготуйте кольорові квадратики. Кожного кольору за кількістю учнів. Попросіть до початку уроку обрати кольоровий квадратик. Після того, як діти оберуть квадратики свого кольору, а вчитель прокоментує значення, можна скласти вибраними квадратиками діаграму настрою (папір учні складають стовпчиками відповідного кольору — виходить кольорова діаграма, яку можна швидко аналізувати). Порівняйте настрій учнів. Який переважає? |
2. Вправа “Поміркуй”
|
Перегляньте ще один раз уважно сюжетну картину, з якою ми працювали на минулому уроці. Адже не все ми помічаємо в довкіллі, коли поспішаємо кудись, мчимо у власних невідкладних справах або ж просто йдемо і прислухаємося до своїх думок (підр., с. 4–5).
|
3. Вправа “Невидиме в природі”
|
Не тільки на картині, а й у природі також можна знайти багато невидимок.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Роз’єднайте слова і прочитайте анотацію до книжки, яку читатимемо протягом місяця (див. роздруківки “Анотація”, “Книжка місяця”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ 1 ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ 2
Тож гайда в мандри разом із дівчинкою Лілі та її новими знайомими. |
5. Знайомство з авторкою і книгою
1 |
Вправа “Дій за алгоритмом” Виконайте алгоритм, поданий у вигляді стрілок. Запишіть ім’я та прізвище письменниці, книжку якої читатимемо протягом місяця (зош., с. 3, завд. 1). Інформація для вчителя (див. роздруківку “Авторка книжки місяця”) Катерина Бабкіна — українська письменниця, поетеса, сценаристка й драматургиня. Народилася 22 липня 1985 року. У 2006 році закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала в журналі “Esquire” (Україна). Авторка численних поетичних збірок. Вірші пані Катерини перекладені польською, німецькою, англійською, шведською та іншими мовами. Авторка кількох книжок для дітей — “Гарбузовий рік”, “Шапочка і кит”, що вийшли у “Видавництві Старого Лева”. Катерина Бабкіна працює в різних напрямах мистецтва: 2013 року вона навіть зняла дебютну короткометражну стрічку “Жовта коробочка”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Вправа “Обчисли” Олег довідався, що письменниця народилася 22 липня 1985 року. Обчисліть, скільки років письменниці (зош., с. 3, завд. 2). |
3 |
Вправа “Доповни діалог” Журналіст провів інтерв’ю з Катериною Бабкіною. Ось які відповіді він записав. Якими могли бути запитання? Напишіть (зош., с. 3, завд. 3). |
6. Фізхвилинка “А ти готовий?”
|
7. Опрацювання уривка “Незвичайні гості”
1 |
Передбачення за заголовком Спробуйте передбачити, про що йтиметься в уривку (підр., с. 6). |
2 |
Самостійне читання уривка учнями й ученицями |
3 |
Вправа “Дай відповідь”
|
4 |
Вправа “Віднови речення” Вставте пропущені букви в слова та відновіть речення з уривка (див. роздруківку “Віднови речення”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
8. Вправа “Знайди і прочитай”
|
Знайдіть у тексті пригоди речення, які найточніше відповідають малюнку. Прочитайте (підр., с. 7, завд. 1). |
9. Вправа “Читай виразно”
|
Віруси розповіли Лілі, хто вони такі та що роблять в організмі людини. Відшукайте в тексті речення про це й виразно прочитайте їх (підр., с. 7, завд. 2). |
10. Творча робота
|
Створіть комікси за сюжетом цього уривка. |
Методичні порадиЦе завдання можна виконати як індивідуально, так і в групах. Якщо бракуватиме часу на уроці, то можна запропонувати перечитати ще один раз удома уривок, намалювати комікси і презентувати свою роботу в класі. |
11. Рефлексія
|