ТЕМА 5. Світ невидимий
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Незвичайні гості
УРОК 3. Про термометр детальніше.
Що таке віруси і як вони спричиняють хвороби?
Мета:
- Поглибити знання дітей про термометр як вимірювальний пристрій, дослідити його будову (стовпчик, шкала, резервуар);
- ознайомити з різними видами термометрів;
- формувати уявлення про здатність рідин розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні;
- закріпити знання про температуру тіла людини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес.
Очікувані результати навчання:
- Учень / учениця розуміє, що таке віруси, називає їх ознаки;
- знає про шляхи передачі вірусних інфекцій;
- описує вияви погіршення здоров’я (наприклад, нежить, кашель), припускає, що могло спричинити захворювання;
- здійснює вимірювання за допомогою відповідних приладів;
- створює та використовує навчальні моделі для пояснення процесів і явищ;
- створює власний художній текст, наслідуючи сюжетні та стильові особливості прочитаного тексту;
- самостійно виконує знайомі технологічні операції з конструкційними матеріалами (використання паперу, ниток, тканини, природного матеріалу, пластиліну, пласких матеріалів; склеювання, складання, зв’язування тощо);
- ріже ножицями по прямій, кривій та ламаних лініях за запропонованим зразком нитки, папір, картон;
- самостійно дотримується безпечних прийомів праці під час використання голки.
Обладнання
- Підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Порівняй ртутний та електронний термометри”, “Поробка «Термометр»”;
- склянки з холодною, теплою і гарячою водою;
- матеріали для творчої роботи: аркуш білого картону, нитки білого і червоного кольору, ножиці, голка.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Подарунок” Торкніться долоньками із сусідами та сусідками. Подаруйте одне одному усмішку. Коли ми даруємо тепло своїх долонь, усмішку і чудовий настрій, нам і самим стає тепло і затишно на душі. |
2. Вправа “Обери”
|
Як ви гадаєте, що нас чекає на цьому уроці? Висловіть свої міркування. Що на цьому уроці буде для вас важливим? |
3. Вправа “Слово за словом”
|
Прочитайте слова. Чи стосуються вони уривку, який ми читали? Поясніть свою думку.
|
4. Вправа “Відгадай”
|
Перевірте свої міркування. Послухайте загадку і відгадайте, про що йде мова. Скляна трубочка тоненька,
|
5. Повідомлення теми уроку
|
Ми продовжимо разом із Лілі досліджувати її нових “знайомих”. А ще отримаємо відповіді на запитання:
|
6. Вправа “Портрет вірусу”
|
Лілі познайомилися з вірусами. А якими ви їх собі уявляєте? Намалюйте їх у звичайному зошиті. Поцікавтеся, як їх зобразили ваші однокласники та однокласниці (підр., с. 7, завд. 4).
Був собі вірус. Він вважав себе найголовнішим і найсильнішим з-поміж усіх. Аж ось одного разу…
|
7. Практична робота
Методичні порадиПриготуйте три склянки: у першій нехай буде холодна вода, у другій — тепла, а в третій — гаряча (до 40 °С). Учні можуть працювати в парах або у групах. Хтось бере першу та другу склянки і визначає, де вода тепліша. Наступний учень / наступна учениця так само порівнює температуру води в другій і третій склянках. Відповіді не збігатимуться: у когось друга склянка з водою виявиться теплішою, а в когось — холоднішою. Запитайте дітей: “Який прилад допоможе підтвердити правильність ваших відповідей?”. Продемонструйте різні термометри. Запитайте:
|
8. Відеопояснення “Цікаві факти про термометр”
|
Перегляньте уважно відео та запишіть у звичайний зошит 2 цікавих факти про термометр.
|
9. Вправа “З’ясуй”
|
Лілі виміряла температуру — 39,2 °С. Який із зображених термометрів показує таку температуру? (підр., с. 7, завд. 3) |
10. Вправа “Порівняй”
|
Порівняйте ртутний та електронний термометри. Що у них спільного? Чим вони різняться? Запишіть переваги та недоліки кожного з термометрів та зробіть висновки (див. роздруківки “Порівняй ртутний та електронний термометри”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУІнформація для вчителя Температура тіла людини — важливий показник її фізичного здоров’я. Вимірювання температури здійснюється за допомогою термометра. Незважаючи на те, що нині популярними стають електронні термометри, їхні ртутні “колеги” не поспішають зникати з наших домівок і аптек. Адже ртутні термометри мають свої переваги: це точність і простота вимірювання. Але в них є серйозний недолік: ртуть — небезпечний для здоров’я людини метал. Електронні ж термометри його не містять. Їх виготовляють з достатньо міцного пластику, тому такий термометр не вийде з ладу навіть після падіння. А ще сучасні електронні термометри мають безліч функцій, які роблять їх використання зручнішим. Це наявність пам’яті, звукові сигнали після закінчення вимірювання, підсвічування екрану. Електронний термометр — цифровий пристрій: результат вимірювання виводиться на екран. |
11. Творча робота. Поробка “Термометр”
|
Матеріали та обладнання: аркуш білого картону, нитки білого і червоного кольору, ножиці, голка (див. роздруківки “Поробка «Термометр»”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУХід роботи:
|
12. Рефлексія
|
|
Вправа “5 слів” Запишіть у звичайний зошит 5 слів, які стосуються теми сьогоднішнього уроку. Поясніть свій вибір. |
13. Домашнє завдання
|
Дослідіть, які термометри є у вас вдома. Дізнайтеся, для чого вони призначені і як використовуються. З якими з них треба бути особливо обережними? |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |