Модуль 3. Добробут та громадське здоров’я
§13. Спорт і здоров’я
- Чому спорт і фізична культура потрібні всім?
Мета
- З’ясувати, як заняття спортом впливають на організм людини.
- Дослідити чинники, що впливають на здоров’я людини.
- Обговорити, як можна збільшити рухову активність людини.
- З’ясувати, чим масовий спорт відрізняється від спорту великих досягнень.
- Розвивати критичне мислення.
- Формувати комунікативні навички.
- Формувати безпечну поведінку.
Очікувані результати навчання
Учень / учениця:
- досліджує та обговорює чинники, що впливають на стан здоров’я і розвиток організму, зокрема профілактичні заходи щодо інфекційних і неінфекційних захворювань;
- обґрунтовує наслідки вибору альтернативного рішення щодо моделей поведінки, спрямованих на збереження здоров’я, добробуту та безпеки;
- розуміє, чим масовий спорт відрізняється від спорту великих досягнень, важливість для кожного участі у спортивно-масових заходах і ведення активного способу життя;
- визначає, як активний спосіб життя впливає на здоров’я людей.
Матеріали та обладнання
- підручник “Здоров’я, безпека та добробут” 6 клас;
- робочий зошит “Здоров’я, безпека та добробут” 6 клас;
- роздруківки “Кластер”, “Кошик ідей”.
Методичні рекомендації
Відповідно до модельної навчальної програми, на викладання інтегрованого курсу “Здоров’я, безпека та добробут” у 6 класі адміністрація школи може відводити від 1 до 3 годин на тиждень.
Ці матеріали є онлайн-підтримкою підручника й можуть бути використані як додаткові для урізноманітнення форм, методів і прийомів роботи на уроці відповідно до ресурсного забезпечення, рівня підготовки педагога та можливостей і підготовки учнів.
Ураховуючи педагогічну свободу вчителя щодо вибору форм, методів і прийомів та їх використання на уроці, матеріали можна використовувати за принципом конструктора. Тобто, зважаючи на зміст параграфа підручника, його наповненості, кількості годин, які виділено, учитель може використовувати будь-яку вправу автономно або як компонент для ефективної реалізації змісту параграфа.
ХІД УРОКУ
Крок 1. Організаційний момент
|
|
На попередньому уроці ми говорили про неінфекційні захворювання та з’ясовували, що їх спричиняє. Здається, що це не дуже небезпечні захворювання, але перегляньте дані дослідження, що проводилося у 2018–2019 роках в Україні.
|
Крок 2. Хвилинка безпеки
|
1 |
Тест із мінної безпеки Реальність, у якій ми тепер живемо, вимагає від нас нових знань. Ми постійно повинні дбати про безпеку — свою та навколишніх. А зараз ще й маємо вміти розпізнавати вибухонебезпечні предмети і знати правила поведінки з ними. Виконайте тест і дізнайтеся свій рівень знань із мінної безпеки. А ще ви зможете отримати сертифікат із результатом “захищений”. Ним можна похвалитися знайомим дітям і розповісти, чому такі знання важливі, заохотити їх виконати тест та отримати такий сертифікат. Отже, спонукати бути захищеними ☺ РОЗПОЧАТИ ТЕСТДля тих, хто перебуває на звільнених територіях або повертається туди, ці правила особливо актуальні. |
|
2 |
Повернення на деокуповану територію: вибухові пристрої Уявіть, що ви чи ваші знайомі нарешті повернулися додому. Звісно, вони дуже радіють. Але саме зараз важливо бути особливо обережними й обачними — пильно придивлятися навколо, щоб не наразитися на небезпеку. Перегляньте відео. Підлітки: Повернення на деокуповану територію Котусик розкаже: “Саморобні вибухові пристрої”
|
|
3 |
Корисні посилання Далі публікуємо до вашого е-записничка корисні посилання з матеріалами, які допоможуть зміцнити свої знання з мінної безпеки та завжди мати доступ до важливої інформації.
|
|
4 |
Відеоролик “Безпека на природі під час війни”. |
Крок 3. Входження в тему. Актуалізація опорних знань
|
1 |
Пригадуємо та обговорюємо Перевіримо домашню роботу (завдання 7 на сторінці 68 підручника; робота в парах). Ви шукали додаткову інформацію про шкоду, яку завдає здоров’ю людини вживання алкоголю, та сформулювали поради щодо профілактики неінфекційних захворювань.
|
|
2 |
Міркуємо та аналізуємо Прочитайте висловлювання Горація:
Довідка. Квінт Горацій Флакк — поет “золотої доби” римської літератури, разом із Вергілієм і Овідієм один із найуславленіших авторів у всій світовій літературі. Горацій — поет думки і водночас майстер сильного, стиснутого слова і чіткого, конкретного образу. ![]() |
||
|
3 |
Формулюємо тему уроку та його завдання Прочитайте назву параграфа на сторінці 69 підручника.
|
Крок 4. Розгортання теми
1. Спорт для всіх
|
1 |
Читання й обговорення Прочитайте текст на сторінці 69 підручника.
|
|
2 |
Складаємо мапу думок Пригадайте, які спортивно-масові заходи проводять у вашій школі, громаді та в місті.
|
|
3 |
Репортаж про захід Подивіться репортажі із заходів та поміркуйте, чи є вони спортивно-масовими заходами. Доведіть свою відповідь. Благодійний забіг “Під каштанами” стартував у Києві “Ми — чемпіони”: дитячі змагання на велосипедах у Києві
|
2. Здоровий спосіб життя
|
1 |
Робота із хмарою слів Розгляньте хмару слів у завданні 2 на сторінці 9 підручника.
|
|
2 |
Вправа “Кластер” Виконайте завдання 3 на сторінці 70 підручника.
|
Методичні поради |
|
|
3 |
Будуємо діаграми Прочитайте розповідь учителя курсу “Здоров’я, безпека, добробут” Володимира Михайловича (завдання 4, сторінка 70 підручника).
![]()
|
|
4 |
Обговорюємо Виконайте завдання 5 на сторінці 71 підручника.
|
3. Спорт вищих досягнень
|
1 |
Ми вболівальники Побудьте вболівальниками й уболівальницями та зазирніть на змагання за участі українських спортсменів!
|
|
2 |
Пригадуємо — думаємо — порівнюємо (робота в зошиті) Виконайте завдання 1 на сторінці 13 робочого зошита: заповніть таблицю, розкажіть, чим масовий спорт відрізняється від спорту вищих досягнень.
|
|
3 |
Мій спортивний герой (робота в групах) Об’єднайтеся в чотири групи. Прочитайте разом одну з розповідей шестикласників та шестикласниць у завданні 9 на сторінках 73–74 підручника.
|
4. Рухова активність щодня
|
2 |
Читаємо та міркуємо Виконайте завдання 7 на сторінці 72 підручника.
|
Крок 5. Підсумок уроку
|
1 |
Вправа “Мікрофон” Візьміть у руки мікрофон та назвіть три причини, через які зменшується рухова активність людей сьогодні. До чого це призводить? |
|
2 |
Вправа “Кошик ідей” Поміркуйте, як ви можна збільшити рухову активність вашої сім’ї. Всі свої ідеї “складіть” до кошика (див. роздруківку “Кошик ідей”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
|
3 |
Вправа “Сенкан” Складіть сенкан до слова “спорт”. |
Методичні поради |
|
Крок 6. Домашнє завдання
|
|
Виконайте завдання 10 на сторінці 74 підручника. |



