ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Куди вирушати далі?

УРОК 16. Рослини, що нас годують.
Як досліджувати світ під час подорожі?

Мета

  • закріпити знання про культурні та дикорослі рослини;
  • розширити знання про зернові рослини;
  • виховувати повагу до праці людей, пов’язаних із появою хліба на столі;
  • закріплювати вміння знаходити дані у таблицях, схемах;
  • закріплювати читацькі навички учнів, вміння розуміти прочитане;
  • збагачувати активний словник учнів відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення дітей, пам'ять, увагу, дрібну моторику рук, критичне мислення; навички вільного спілкування;
  • виховувати гордість за свою країну, любов до України, повагу до праці людей.

Очікувані результати навчання

  • звертається, вітається дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • читає правильно та виразно вголос різні тексти, залежно від мети читання;
  • розповідає про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного;
  • знає, чим славиться Вінниччина;
  • орієнтується в галузях рослинництва;
  • розрізняє культурні та дикорослі рослини;
  • розрізняє зернові рослини за зовнішнім виглядом;
  • пояснює значення рослинництва в житті людини;
  • шанує працю хлібороба.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Чарівний капелюх”.

Діти записують своє ім’я та прізвище на маленьких папірцях і кидають їх у капелюх. Потім передають капелюх по черзі одне одному. Кожен витягає папірець, читає ім’я та прізвище однокласника/однокласниці й промовляє комплімент на його/її адресу.

Методичні поради

Щоб не витрачати час на уроці, попросіть дітей перед початком уроку написати своє ім’я та прізвище на папірцях і покласти їх у капелюх. Цю вправу можна проводити, сидячи за партами або в колі. Замість капелюха можна вибрати іншу річ.

2

Вправа “Знайди закономірність” (див. роздруківку “Знайди закономірність”).

  • Розгляньте уважно малюнки, знайдіть закономірність: як змінюються вирази облич у кожному рядку та стовпчику. Домалюйте відповідне обличчя.
  • Який вираз обличчя із зображених вам подобається найбільше? Чому?
  • Спробуйте показати його мімікою.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Актуалізація знань

1

Математична розмальовка (зош. с. 10, завд. 2).

  • Розв’яжіть вирази й зафарбуйте зображення відповідними кольорами.
  • Про що нагадав вам цей малюнок?
  • Як ви думаєте, чому саме торбинка із зернятами з’явилася на порті у жевжиків?

2

Розв’язання проблемного запитання.

  • Як ви розумієте вислів жевжиків, що Вінниччина — годувальниця України, а зерно — джерело життя?

3. Повідомлення теми уроку

 

Спробуйте передбачити, про що говоритимемо на сьогоднішньому уроці.

Ми будемо з’ясовувати, чому ж зерно є джерелом життя, і до рослин якого виду належить пшениця.

4. Практична робота

1

Вправа “З якого колоска випало зернятко” (див. роздруківку “Колоски і зернятка”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Подивіться уважно на колосок і зернятко, яке випало. Знайдіть колосок, з якого випало зернятко і з’єднайте їх.
  • Перед вами зернова рослина, яка саме — з’ясуйте у групі та розкажіть усім нам. Складаючи відповідь, користуйтеся планом і текстом-підказкою (див. роздруківку “Пшениця”).

План

  1. Назва рослини.
  2. Будова рослини.
  3. Умови, необхідні для вирощування.
  4. Для чого вирощують цю рослину?

Методичні поради

Діти в командах читають текст-підказку й за планом вибирають із тексту тільки головне для розповіді. Для кращого розуміння, якщо є можливість, можна принести до класу зернята пшениці, вівса, жита.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Розповідь учителя.

Зернові — це трав'янисті рослини, у яких корінь росте пучком, стебло порожнє — соломина, листя довге й вузьке, а плід — зернівка. Головна зернова культура, яку вирощують у нашій державі, — пшениця.

  • Назвіть, що виготовляють з пшеничного борошна.

Ще в Україні вирощують такі зернові культури, як жито, ячмінь, овес, просо. Цінною зерновою культурою є кукурудза. З неї виготовляють олію, крупи, крохмаль, також кукурудзу використовують як корм для худоби.

3

Вправа “Знайди зернові” (зош. с. 10, завд. 3).

  • Розгляньте уважно малюнки і позначте лише зернові культури.

4

Вправа “Чарівні зернятка” (див. роздруківку “Чарівні зернятка”).

  • Знайдіть у рядках і стовпчиках назви рослин.
  • Кожну назву зафарбовуйте певним кольором.
  • Скільки рослин у вас вийшло?
  • Яка рослина зайва? Чому?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Фізкультхвилинка “Зернятко”

 

В землю зернятко попало

(діти присідають)

І рости потроху стало

(поступово піднімаються)

Дощик землю поливає

(клацають пальцями)

Сонце ніжно пригріває

(показують руками промені сонця)

І зернятко підростає

(кружляють навколо себе)

Потягнулося до сонечка

 

Золотенькими долонечками

(тягнуться руками вгору)

Вітерець стебло гойдає

(нахиляються вправо, вліво)

До землі низько притискає

(присідають)

Потягнувся наш росток

(поступово піднімаються і тягнуть руки вгору)

Перетворився на колосок

(кружляють навколо себе)

6. Перегляд фільму “Як хліб на стіл потрапляє”

 

Хліб з’являється на нашому столі завдяки нелегкій праці людей 120 професій!

Під час перегляду фільму, запишіть назви всіх професій, пов’язані з появою хліба на нашому столі.

  • Як треба ставитися до праці хлібороба, пекаря та інших?

7. Творча робота “Подорож зернятка”

 

Варіант 1. Створіть діафільм і підпишіть кадри (див. роздруківку “Подорож зернятка. Діафільм”).

Методичні поради

Зверніть увагу дітей, що кадри діафільму треба поєднати, а світлини мають бути у правильній послідовності. Обов’язково перший кадр — це назва діафільму, останній — його автори. Завдання можна виконувати в парах або в командах. Можна запропонувати учням домальовувати кадри.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

 

Варіант 2. Створіть схему про подорож зернятка (див. роздруківку “Подорож зернятка. Схема”).

Методичні поради

Підготуйте учням шаблон овалу, круга і стрілочки, роздруківки світлин. Учні в парах або в групах вирізають фото, обводять і вирізають необхідну кількість овалів або кругів і стрілочок. Наклеюють фото в овали, розставляють стрілочки, підписують кожну світлину. Презентують свою роботу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

 

Варіант 3. Створіть об’ємну схему про подорож зернятка (зразок нижче).

Методичні поради

Якщо є можливість принести зерно пшениці, колоски, борошно, зразки борошняних виробів, можна приклеїти їх. А можна зробити все з пластиліну або із солоного тіста.

Варіант творчої роботи можна обрати на свій розсуд, враховуючи рівень підготовки учнів класу.

8. Підсумок уроку

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм закінчуєте урок?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?
  • Які таємниці подорожі відкрили сьогодні для себе? Чим славиться Вінницька область?

2

“Одне слово”.

На згадку про сьогоднішній урок, створимо пшеничне поле. У кожного з вас є колосок пшениці (див. роздруківку “Одне слово”). Напишіть на кожному зернятку по одному слову про те, що нового ви сьогодні дізналися, запам’ятали, зрозуміли.

Методичні поради

Діти (за бажанням) зачитують свої слова, пояснюють, чому обрали ці слова, що вони для них означають. Створіть на дошці композицію, дайте можливість на перерві почитати, що написали інші діти.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Ірини Ягупи, Тетяни Гуркіної