ТЕМА 2. Між минулим і майбутнім

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Білі кристали

УРОК 14. Соляні дива.
Як зберегти те, що є?

Мета

  • поглибити знання дітей про способи видобування солі;
  • розширити знання про використання соляних шахт;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • знає, як видобувають сіль;
  • знає родовища солі в Україні.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • окуляри без лінз;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання на увагу.

Сьогодні для привітання знадобиться ваша увага. Якщо я плескаю один раз, ви легенько плескаєте своїх сусідів праворуч і ліворуч по плечах, якщо двічі — махаєте сусідам рукою, тричі — вітаєтеся кивком голови.

Методичні поради

Привітатися можна сидячи за партами, а можна й у колі. Доповніть привітання в колі додатковим завданням: змінювати місце перебування в колі після кожного привітання. Наприклад, ви плеснули у долоні один раз, діти плеснули своїх сусідів по плечу (і праворуч, і ліворуч), а далі звучить команда: “Змініть місце”. Діти перебігають на інші місця і знову утворюють коло. Привітання триває. Ви плескаєте тричі, діти кивають сусідам ліворуч і праворуч. Далі знову звучить команда: “Змініть місце”. Діти перебігають на інші місця і знову утворюють коло. Так діти зможуть привітатися з більшою кількістю своїх однокласників.

2

Вправа “Незвичайні окуляри”.

Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми маємо бути дуже уважними і спостережливими, щоб нічого важливого не пропустити. У мене є незвичайні окуляри. Щойно їх надінеш, так одразу бачиш щось гарне.

Ці незвичайні окуляри дають мені можливість побачити, що Микита сьогодні дуже старанний. Придивіться до своїх сусідів. Цікаво, що ви побачите, коли надінете окуляри?

2. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Прочитай і пригадай”.

— Що ж ми тут шукатимемо? Якісь сталикри
— Ну які ж сталикри брати? Ті, що люди сиплють у чашки, чи ті, що в тарілки?
— Я не знаю! Вони такі схожі…
— Мабуть, ті, яких люди беруть побільше. Певно, вони потрібніші!

  • Чи зрозуміли ви, про що йдеться в діалозі?
  • Чию розмову ви зараз прочитали?
  • Що шукали жевжики?
  • Чи знайшли вони скарб?
  • Пригадайте, де найбільші запаси солі на території України?

2

Шукаємо кристали солі (підр. с. 56, завд. 1).

Разом із жевжиками ми продовжимо мандрівку Україною, а саме — Донецькою областю. І дізнаємося, які ще дива чекають на нас.

Розгляньте малюнок і поміркуйте, до якого міста в Донецькій області жевжики мають спрямувати свій жевжоліт, аби добути потрібні їм кристали солі.

Методичні поради

Виконуючи це завдання, можна скористатися малюнком із підручника, а можна провести дослідження в групах, використовуючи справжні пакети солі. Це дасть можливість вивчити етикетку та дізнатися, яка інформація на ній міститься (вага пакету, назва компанії, що видобуває сіль, тощо).

3. Таблиця ЗХД

 

(див. роздруківку “Таблиця З-Х-Д”).

Перш ніж вирушити в місто Соледар, пригадаймо, що ми вже знаємо про сіль.

Знаю Хочу дізнатися Дізнався/дізналася
Сіль — корисна копалина.
Вживають у їжу.
У твердому стані.
Крихка.
Білого кольору.
Розчиняється у воді.
Не горить.
Надмірне вживання завдає шкоди здоров’ю.
Як добувають?
Чи може приносити користь?
Де утворюється?
 
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

Методичні поради

Об’єднайте дітей у пари або групи. Дайте їм 4-5 хв, щоб вони записали все, що знають про сіль. Намалюйте на дошці таку саму таблицю. Попросіть пари/групи поділитися своїми думками. Запишіть твердження, з якими всі погоджуються, у колонку “Знаю”. У колонці “Хочу дізнатися” запишіть запитання, які виникли в дітей щодо цієї теми. Зверніть увагу учнів, що під час уроку вони здобудуть нові знання з теми. Нову інформацію бажано запам’ятати, щоб наприкінці уроку, під час рефлексії, записати в колонку “Дізнався/дізналася”. У наведеній таблиці подано орієнтовний перелік тверджень і запитань.

4. Віртуальна подорож у місто Соледар

1

Розповідь про місто Соледар.

У кожному з невеликих міст є те, що називають його визначною пам’яткою. Про неї знають усі городяни, її обов’язково демонструють гостям і туристам. І українському Соледару пощастило — соляні шахти цього міста вражають не лише співвітчизників, а й туристів з усього світу.

Соледар — тихе, спокійне місто. Його головна пам’ятка прихована на глибині близько 300 метрів — усередині величезного соляного пласта в надрах Землі. Це місце щодня відвідує близько сотні туристів. За словами багатьох із них, прогулянку соляною шахтою важко з чимось порівняти. А спуск у неї на шахтарському ліфті — це додаткова пригода, приправлена гострими емоціями.

Нині соляні багатства Соледара розробляє українська компанія "Артемсіль". Родовище це є унікальним — видобута сіль не містить жодних домішок. Після вироблення її можна відразу ж розфасовувати й відправляти на реалізацію. Окрім промислової діяльності, підприємство налагодило не лише туристичний напрям, а й лікувальний — у шахтах розташований відомий спелеосанаторій “Соляна симфонія”.

2

Перегляд відео “Соледар”.

Перегляньте відео. Чи все в ньому було новим для вас?

  • Що вас вразило під час перегляду?
  • Що здивувало?
  • Про що хотіли б дізнатися більше?

3

Соляна математика (підр. с. 56, завд. 2).

Під час екскурсії соляними шахтами Соледара діти були вражені протяжністю маршруту. Пройдіть лабіринтом і довідайтеся, скільки метрів його довжина.

5. Фізкультхвилинка

6. Вплив солі на здоров’я людей

1

Обмеження солі у продуктах харчування (підр. с. 56, завд. 3).

Тарас з’ясував, що для збереження здоров’я варто обмежувати вживання солі, оскільки її надмірна кількість може спричинити захворювання нирок, серця, призвести до ожиріння тощо. Назвіть продукти, вживання яких варто обмежувати через надмірний вміст солі.

2

Доповнення правил здорового харчування (див. роздруківку “Доповнення правил здорового харчування”).

Запорукою здоров’я і довголіття є правильне і збалансоване харчування. Воно забезпечує високий рівень працездатності, поліпшує розумову діяльність, підвищує імунітет, допомагає уникати різних захворювань. Прочитайте кілька правил здорового і правильного харчування. Доповніть їх власними.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Використання солі.

  • Розгляньте схему і поясніть, як люди використовують сіль.

7. Віртуальна мандрівка на озеро Сиваш

1

Перегляд відео “Як сіль яйце зі дна піднімала”.

Перегляньте відео. Чи хочете переконатися у властивостях солі, здійснивши дослід? Що для цього потрібно?

  • Що нового ви дізналися про можливості солі?

2

Досліди із сіллю (підр. с. 57, завд. 4).

Марійка переглядала світлини, зроблені під час літнього відпочинку на озері Сиваш. Дівчинка пригадала, що вода в озері надзвичайно солона, а триматися на ній було напрочуд легко навіть без рятувального круга. Чому?

Проведіть дослід самостійно.

3

Перегляд відео “Рожеве озеро. Україна вражає”.

Перегляньте відео. Знайдіть якомога більше яскравих слів, щоб описати озеро Сиваш.

  • Що нового ви дізналися про сіль?
  • Що вас вразило?
  • Що здивувало?
  • Про що розкажете вдома?

8. Робота з таблицею ЗХД

 

  • Протягом 2-3 хвилин запишіть, що нового ви дізналися про сіль.
  • Чи почули/знайшли відповіді на запитання, які записали у другу колонку?
  • Якщо ні або не на всі запитання знайшли/почули відповіді, то де можна пошукати інформацію?

9. Рефлексія

1

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи цікавою була для вас сьогоднішня мандрівка?

2

Вправа “Три слова”.

  • Поміркуйте і скажіть три слова, які схарактеризують ваші сьогоднішні емоції, здобуті знання з теми.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної