ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Смачні музеї
УРОК 15. Виявлення каротину.
Досліджуємо разом
Мета
- розширити і збагатити знання дітей про рослини та користь плодів;
- продовжувати формувати знання про культурні рослини та їх значення для людини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати інтерес до рослин, прагнення більше знати.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- має уявлення про каротин;
- розуміє значення бета-каротину для людини;
- виконує практичну роботу за інструкцією;
- презентує свою роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Пазли”;
- матеріал для дослідження (шматок гарбуза, морквина; тертка; миска або ланчбокс; спирт медичний; фільтрувальний папір (його можна замінити фільтр-пакетом з-під чаю або кави, паперовим рушником));
- овочі для вітамінного салату (морква, скибка гарбуза, олія, лимон).
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Покажи свої емоції”
|
2 |
Вправа “Бажання”
|
2. Вправа “Пазли”
|
Педагог роздає кожній групі пазли в конвертах і просить якомога швидше скласти картинки (див. роздруківку “Пазли”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
Методичні поради
Заздалегідь розріжте картинки на пазли і складіть у файли або конверти. Об’єднайте дітей у групи й попросіть скласти картинки-пазли. Зверніть увагу дітей, що складати треба швидко.
3. Вправа “Покажи”
Огірок, кукурудза, морква, помідор.
|
4. Перегляд відео “Різнокольорові овочі”
|
5. Повідомлення теми
|
Сьогодні ми з вами пригадаємо, які овочі та фрукти мають оранжевий колір. І за допомогою досліджень дізнаємося, що ж забарвлює плоди в оранжевий колір. |
6. Робота з коміксами
Інформація для вчителя Ви помітили, що плоди оранжевого та червоного кольорів доволі часто трапляються у природі? Гарбуз, абрикос, морква, цитрусові, хурма — такі гарні, так і хочеться їх з’їсти. І правильно — ці оранжеві плоди не лише гарні, а й корисні. Адже містять багато корисного для організму людини вітаміну А. Забарвлюють їх природні барвники — каротиноїди, які містяться в клітинах. Але в одних плодах їх менше, а в інших — більше. Тому й колір плодів такий різний. Каротиноїди виробляють бактерії, гриби і рослини, а тварини — ні. Люди і тварини отримують каротиноїди з їжею. У травному тракті людей і тварин каротин перетворюється на вітамін А — дуже важливий вітамін для людини. За його нестачі погіршуються зір та апетит, з’являється втома, у дітей може сповільнитися ріст, тому вітамін А називають ще вітаміном росту. |
7. Фізкультхвилинка. “Весела зарядка”
|
8. Проведення дослідження
|
1 |
Алгоритм проведення дослідження (підр., с. 54-55). Матеріали та обладнання:
Хід досліду: 1. Натріть моркву і гарбуз в окремі посудини. Пам’ятайте про правила поводження з терткою. 2. Натерту масу залийте спиртом, накрийте і залиште на 4–6 годин. 3. Занурте у спиртовий розчин один край паперу. 4. Почекайте, доки рідина підніметься папером угору на 5–6 см. 5. Витягніть і просушіть папір. 6. Що ви бачите? Чи однаково пофарбували папір різні плоди? Про що це свідчить? |
2 |
Заповнення картки (зош., с. 25, завд. 1). |
Методичні поради
Зверніть увагу дітей, що для цього дослідження знадобиться 1-2 дні, тому картку вони будуть заповнювати протягом цього часу. Проте саме зараз варто пояснити, що вони мають записати в картці.
Діти не тільки фіксують побачене / почуте, а й аналізують особисті вміння та якості, які допомагають виконувати роботу, відстежують свої емоції та розвивають навички самооцінювання.
Записи в зошиті діти ведуть не тільки в кінці роботи, як підсумок, а й під час виконання дослідження:
- рубрики “Мої емоції під час дослідження”, “Під час дослідження мене вразило”, “Мої відкриття” рекомендуємо заповнювати під час виконання дослідження;
- рубрики “Під час дослідження я навчився / навчилася”, “Мої висновки за результатами дослідження”, “Провести дослідження мені допомогли вміння”, “Свою роботу я оцінюю так” радимо заповнювати після виконання дослідження;
- рубрики “Під час дослідження мене вразило”, “Мої відкриття”, “Мої висновки за результатами дослідження”, “Мої емоції під час дослідження” рекомендуємо заповнювати і під час виконання, і після виконання дослідження.
9. Онлайн-вправа “Алфавітний салат”
|
Щоб приготувати смачний салат, розташуйте овочі в алфавітному порядку. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
10. Практична робота. Приготування овочевого салату
|
Морква чудово поєднується з різними овочами або продуктами. Пропоную вам приготувати з моркви та гарбуза вітамінний салат. (підр., с. 55). Для цього очистіть овочі й натріть їх на грубій тертці. Додайте жменьку горіхів, які вам найбільше смакують. Залийте суміш соком 1/4 лимона. Додайте 1–2 ложки олії. Перемішайте. Смакуйте на здоров’я! |
Методичні поради
Заздалегідь попросіть дітей принести овочі (моркву та скибку гарбуза), лимон та олію для салату. Об’єднайте учнів / учениць у групи і запропонуйте їм за рецептом приготувати вітамінний салат. Зверніть увагу, що дітям потрібно буде гарно оформити свою страву і презентувати її (прорекламувати салат). Нагадайте також про правила безпечного користування ножем і терткою.
11. Рефлексія
|
12. Домашнє завдання
|
Пошукайте інформацію про те, у яких продуктах міститься каротин. Запишіть у зошит (зош., с. 25, завд. 2). |
Методичні поради
Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.