ТЕМА 2. Машина часу
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Комп’ютерна історія
УРОК 28. Підсумковий урок з теми “Машина часу”.
 Перевір себе
Мета
- узагальнити й систематизувати знання дітей з теми;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати інтерес до вивчення минулого.
Очікувані результати навчання
- дитина виявляє інтерес до подорожей і досліджень під час подорожей;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- використовує відповідні емотикони для вираження своїх емоцій;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Знайди слова”;
- скринька, стікери, мікрофон;
- монети і поле для вправ з монетами;
- аркуші для вправи “Факти та вигадки”, різноколірні олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
| 1 | Вправа “Скринька поганого настрою” Будь ласка, позбудьтеся поганого настрою на час уроків, звісно, якщо в когось така проблема є (час до 10 секунд). Отже, оскільки в нас залишилися тільки позитивні емоції, можемо розпочинати урок. | 
Методичні поради 
  
Запропонуйте перед початком уроку згадати про “Скриньку поганого настрою”. Це звичайнісінька коробочка, з написом “Скринька поганого настрою”.
- На аркуші паперу коротко опишіть свою проблему: запишіть, що вас турбує.
- Вкиньте проблему (аркуш із записом) у скриньку.
- Забудьте про неї на час уроків — поверніть собі гарний настрій.
- Усі ваші проблеми спробуємо розв’язати індивідуально після уроків.
Причина поганого настрою записується 2-6 словами впродовж 10 секунд.
| 2 | Вправа “Мікрофон” Продовжте речення “Я сьогодні…” і розкажіть про себе. Наприклад, “Я сьогодні веселий, бо не спізнився до школи” або “Я сьогодні впевнена, що дізнаюся щось нове”. | 
2. Повідомлення теми
| 
 | 
3. Узагальнення й систематизація знань
| 1 | Вправа “Факти та вигадки” | 
Методичні поради 
  
Об’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі скласти список тверджень з теми, у якому будуть перемішані факти й вигадки. Обмежте дітей у часі виконання завдання — від 5 до 7 хвилин. Після завершення визначеного часу запропонуйте групам обмінятися списками тверджень. Кожна група (знову в межах визначеного часу — 3–4 хвилини) має визначити, які з тверджень є істинними, а які — хибними. Групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір.
| 2 | Вправа “Знайди слова” Знайдіть у таблиці слова, що стосуються теми “Машина часу”. Пригадайте, з якими фактами / подіями вони пов’язані (див. роздруківку “Знайди слова”).ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ | 
4. Вправа “Розгадай сканворд”
| 
 | Розгадайте сканворд. Із букв у виділених клітинках складіть слово і дізнайтеся, як називають того, хто колекціонує монети (зош., с. 32, завд. 1).     
 Інформація для вчителя Колекціонування монет є одним із найдавніших захоплень. Збирати монети почали ще до нашої ери. Першим відомим колекціонером монет вважається римський імператор Октавіан Август. Пік популярності нумізматики припав на епоху Відродження, а саме — на XIV століття. Дозволити собі таке хобі могли лише заможні представники аристократії. Серед колекціонерів того часу були французькі королі Генріх IV і Людовик XIV, імператори Священної Римської імперії Максиміліан I і Фердинанд I, папа римський Боніфацій VIII. Саме тому колекціонування монет назвали “хобі королів”. Монарх, який не мав власної колекції, вважався в ті часи безнадійно відсталим від моди. Сьогодні нумізматика, як і раніше, зберігає свою популярність. Це не лише захопливе хобі, а й вигідне капіталовкладення. Особливо цінуються монети з дорогоцінних металів, таких як золото, срібло і платина. Усупереч поширеній думці, вік монети не завжди є визначальним для її вартості. Нумізматів цікавлять передусім рідкісні екземпляри, які карбувалися маленькими накладами. Цінними є монети з дефектами: зміщеним або перевернутим малюнком, неправильної товщини, з двома аверсами або реверсами. Вартість рідкісних монет може сягати десятків і сотень тисяч гривень. Інтерес для колекціонерів становлять і монети, що не потрапили в ужиток. Таким екземпляром є, наприклад, монета в 15 копійок, яку Національний банк України планував запустити в оборот. Були викарбувані кілька екземплярів, однак пізніше від цього номіналу відмовилися. Тепер ця монета вважається раритетом і високо цінується. | 
5. Перегляд відео “Як захоплює нумізматика”
| 
 | Перегляньте відео про вчительку історії, яка захопилася колекціонуванням сувенірних монет Нацбанку України кілька років тому. Нині це спільне хобі для всієї родини. 
 | 
6. Задачі з монетами
| 
 | За допомогою монет можна не тільки розраховуватися за покупки, а й розвивати логічне мислення. Поміркуйте та виконайте декілька вправ з монетами. | 
| 1 | Вправа “Квадрат з монет” На малюнку з монет виклали трикутник. Перекладіть 2 монети так, щоб утворився квадрат.  | 
| 2 | Вправа “16 монет” На малюнку 16 монет, розташованих у квадраті 4 по 4. Приберіть 6 монет так, щоб у кожному стовпчику та в кожному рядку залишилася парна кількість монет.  | 
Методичні поради 
  
Для виконання цих завдань заздалегідь приготуйте роздруковані монетки або звичайні у необхідній кількості, а також поле (для другої вправи). Об’єднайте дітей у групи і запропонуйте виконати ці завдання. Поцікавтеся, чи однакові відповіді в кожної групи. Чому?
7. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”
| 
 | Відпочиньмо й порухаймося разом із маленькими українцями. | 
8. Захист проєктів
| 
 | Сьогодні ми з вами дізналися про ще один цікавий вид колекціонування. Усі ви приготували свої проєкти-колекції. Уважно розглянемо колекції та послухаємо презентації. | 
Методичні поради 
        
Заздалегідь підготуйте приміщення класу: облаштуйте його у вигляді музею, де парти або полиці шаф стануть полицями для експонатів колекцій учнів та учениць. Діти протягом дня зможуть роздивитися колекції своїх друзів, поспілкуватися з цього приводу, обговорити. Тоді під час уроку можна буде послухати короткі презентації колекцій. Запросіть до свого “музею колекцій” учнів та учениць з інших класів. Їм буде цікаво подивитися на різноманітні колекції.
9. Вправа “Оціни”
| 
 | Оцініть, наскільки добре ви працювали цього місяця (зош., с. 32, завд. 2).     | 
12. Рефлексія
| 
 | 
| 
 | Вправа “Продовж речення” Продовжте речення: Цього місяця мені найкраще вдалося… (зош., с. 32, завд. 3).     | 



