ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Чарівне перетворення
УРОК 4. Як розпочинається перетравлювання їжі.
Для чого людині слина?
Мета
- формувати уявлення про роботу травної системи, зокрема про процеси, що відбуваються в ротовій порожнині;
- дослідити значення слини для здоров’я людини;
- спонукати дітей дбати про своє здоров’я;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця виконує дослідження за заданим планом, висловлює свої припущення, робить висновки;
- розповідає про функції слини, пояснює важливість слини для організму людини;
- виконує математичні обчислення у навчальних та життєвих ситуаціях;
- критично аналізує інформацію, важливу для збереження здоров’я, оцінює, чи варте довіри те чи те джерело інформації;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Хмара слів «Слина»”;
- конструктор “Лего”;
- банки, шматочки житнього хлібу, цукор у цукорниці, чайна ложка.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі (можна оформити як девіз уроку): Не просто слухати, а чути.
|
2. Вправа “Істинні, хибні”
|
Виберіть цеглинку “Лего”, яка асоціюється у вас з людиною. Послухайте твердження. Якщо воно істинне, то легенько підкиньте цеглинку вгору, якщо твердження хибне — тримайте цеглинку в руках. Перетворіть хибне твердження на істинне.
|
3. Онлайн-вправа “Органи травлення людини”
|
Знайдіть на схемі і підпишіть органи травлення людини. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
4. Вправа “Досліди і поясни”
|
Хліб — традиційний харчовий продукт, багатий на вуглеводи та білки. Особливо корисним для людини є хліб із житнього борошна. Він нормалізує роботу кишечника, його рекомендують при недокрів’ї. Якщо декілька хвилин жувати житній хліб, то в ротовій порожнині можна відчути солодкуватий смак. Давайте це перевіримо. |
Методичні порадиРоздайте дітям шматочки житнього хліба і запропонуйте пожувати його декілька хвилин. Запитайте у дітей, який смак був у хліба спочатку. Чи змінився смак хліба під час жування? Який смак хліба відчули? Запитайте дітей, чому, на їхню думку, вони відчули солодкий смак. |
5. Вправа “Однакові букви”
|
Закресліть подумки всі однакові букви, прочитайте слово, що залишиться, і дізнаєтеся, що ж допомогло нам відчути солодкий смак хліба.
|
6. Хмара слів “Слина”
|
Що ви знаєте про слину? Доповніть хмару слів.(див. роздруківку “Хмара слів «Слина»”) ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
7. Вправа “Працюю з інформацією”
Інформація для вчителя Слина важлива для нашого організму. Слина — це в’язка, безбарвна рідина. Вона на 98,5 % складається з води і на 1–1,5 % — з органічних і неорганічних речовин (суха речовина слини). Кількість і склад слини можуть відрізнятися в залежності від характеру їжі та віку людини. Наприклад, на сухарі виділяється більше слини, ніж на хліб. Менше слини виділяється на рідкі продукти. |
8. Вправа “Доповни”
|
Прочитайте текст і доповніть речення дієсловами з довідки (зош., с. 35, завд. 1).
|
9. Фізкультхвилинка
10. Вправа “Істинні, хибні”
|
Старший брат Валерії Ілля, студент-медик, розказав сестрі, що слина склеює їжу для полегшення ковтання. Крім того, вона містить травні ферменти, які розщеплюють вуглеводи. А ще слина має антибактеріальні властивості і захищає зуби від карієсу. Прочитайте твердження і визначте, які з них істинні. Змініть хибні висловлювання так, щоб вони стали істинними (підр., с. 76, завд. 2). Завдяки слині їжу легко ковтати.
|
11. Вправа “Математичні обчислення”
1 |
У роті людині “живуть” близько 70 різних видів бактерій. А ще у слині міститься одна із найсильніших болезаспокійливих речовин. Обчисліть вирази, зіставте результати з ключем і дізнайтеся її назву (зош., с. 35, завд. 2). |
2 |
Обчисліть вираз і дізнайтеся, скільки слини може виробляти організм людини за добу. Відміряйте таку кількість води, скориставшись банкою (підр., с. 76, завд. 3). |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи і запропонуйте для кожної групи своє завдання (одні групи виконують завдання з підручника, інші — з зошита. Попросіть дітей презентувати виконання своїх завдань. У груп з однаковими завданнями буде можливість звірити свої обчислення. Попросіть дітей доповнити свої хмари слів новою інформацією, про яку вони почули протягом уроку. |
12. Дослідження функції слини
|
Ми вже багато дізналися про функції слини. Пропоную вам провести невеличке дослідження і дізнатися ще про одну функцію слини (підр., с. 77, завд. 4). 1. Висуньте язик і потримайте його так, доки слина на ньому висохне. 2. Покладіть на кінчик язика кілька кристаликів цукру. Що ви відчуваєте? 3. Сховайте язик і почекайте, поки він зволожиться слиною. Чи відчуваєте ви тепер смак цукру? Який висновок можна зробити?
Висновок: Слина допомагає нам краще сприймати смак їжі. |
13. Вправа “Дай пораду”
|
Смакуючи печивом, Валерія розповіла, що дуже хвилювалася, коли чекала гостей. У цей час у неї пересохло в роті, і почувалася вона недобре (підр., с. 77, завд. 6).
Інформація для вчителя Виділення слини зменшується при стресі, переляку або зневодненні і практично припиняється під час сну. Посилення слиновиділення відбувається під дією нюхових смакових подразників, а також внаслідок при потраплянні їжі до ротової порожнини та під час жування. |
14. Рефлексія
Зразок сенкана: Слина. Прозора, в’язка. Змочує, склеює, розщеплює. Слина допомагає перетравлювати їжу. / Слина – важлива складова організму. Травлення. |