ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Провідник у невідомому світі
УРОК 9. Найзагадковіший орган.
Чому печінку називають фільтром організму?
Мета
- поглибити знання дітей про печінку;
- формувати уявлення про печінку як орган, який очищує кров від шкідливих речовин;
- дослідити принцип роботи фільтру для води;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати в дітей інтерес до вивчення людського організму, відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця розповідає про значення печінки в організмі людини;
- знає, що таке фільтр, пояснює принцип його роботи;
- виготовляє виріб за інструкцією, дотримуючись наведеної послідовності кроків;
- проводить дослідження за наведеним планом, висловлює припущення, робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів «Печінка»”, “Наведи і прочитай”, “Цікаві факти про печінку”;
- для практичної роботи: скляна банка (1 л), пластикова пляшка (2 л), марля або широкий бинт, вата, 50 таблеток активованого вугілля, вода, харчовий барвник, ґрунт.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування.
|
Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і дисциплінованими. Завдання наші такі: Не просто слухати, а чути.
|
2. Вправа “Збери слово”
|
Пройдіть за стрілочками і прочитайте слово. Яке слово ви прочитали? |
3. Хмара слів “Печінка”
|
Пригадайте і запишіть у хмару слів, що ви вже знаєте про печінку (див. роздруківку “Хмара слів «Печінка»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
4. Вправа “Обчисли”
|
Макс з’ясував, що печінка — один з найбільших органів людини, а її маса в дитини 9 років становить близько 1/32 всієї маси тіла. Визначте приблизну масу своєї печінки (підр., с. 83, завд. 4). |
Методичні порадиЗаздалегідь попросіть дітей дізнатися масу свого тіла або організуйте зважування напередодні в кабінеті медичної сестри. Нехай діти занотують дані у зошити. Нагадайте дітям, як знайти частину від числа. Попередьте, що відповідь може бути приблизною, бо не кожне число поділиться на 32 без остачі. При розв’язуванні цієї задачі можна скористатися калькулятором.
|
5. Вправа “Наведи і прочитай”
|
Наведіть літери і прочитайте твердження (див. роздруківку “Наведи і прочитай”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
6. Повідомлення теми уроку
|
Разом із Максом і Моллі ми продовжимо подорож організмом людини і поглибимо знання про один із найбільших та найзагадковіших органів — печінку. Дізнаємося, чому печінку називають фільтром організму, та виготовимо фільтр для очищення води. |
7. Практична робота
1 |
Виготовлення фільтра для води Щоб зрозуміти, що таке фільтр і як він працює, ми виготовимо таке пристосування за інструкцією у підручнику і випробуємо його склянкою води (підр., с. 84, завд. 2). Підготуйте: скляну банку (1 л), пластикову пляшку (2 л), марлю або широкий бинт, вату, 50 таблеток активованого вугілля. Виготовлення фільтра
|
Методичні порадиВізьміть ґрунт та змішайте його з водою так, щоб вона стала каламутною. З першого разу вода може не відфільтруватися повністю, проте діти побачать, що вона стала набагато чистішою. За бажання відфільтруйте воду вдруге.
|
2 |
Онлайн-вправа “Що за чим” Відновіть послідовність фільтрування води. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
8. Вправа “Як пояснити”
|
Дідусь запропонував Сашкові теж виготовити фільтр для води. “А для чого фільтрувати воду? Вона ж прозора, отже, чиста!” — здивувався онук. Що б ви відповіли хлопчику?
|
9. Фізкультхвилинка “Раз, два, три”
|
10. Цікаві факти про печінку
|
Об’єднайтеся у групи і прочитайте цікаві факти про печінку. Обговоріть у групі, що нового ви дізналися (див. роздруківку “Цікаві факти про печінку”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
11. Вправа “Зміни за зразком”
|
Назар виписав із тексту пригоди словосполучення “поживні речовини” та змінив його за відмінками.
|
12. Рефлексія
|