ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. М’язи та кістки
УРОК 13. Взаємодія води та олії.
Досліджуємо разом
Мета
- розширити знання учнів про властивості води та олії;
- дослідити взаємодію води та олії;
- закріпити знання про розчинні та нерозчинні у воді речовини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця знає, які речовини вода розчиняє, а які — ні;
- пояснює, які процеси з водою за різних умов;
- виконує практичну роботу за інструкцією;
- презентує свою роботу;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- для виготовлення лавової лампи: прозора пляшка або банка місткістю 1 л, олія — 3/4 л, вода — 1/4 л, харчовий барвник — 10 крапель, 1 ст. л. солі, шипучі таблетки.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
1 |
Вправа “Покажи настрій” Діти, як ви вважаєте, який у мене сьогодні настрій? Так, він гарний. А який ще буває настрій? Який він у вас? Як ви можете дізнатися, який настрій у людей, що поряд із вами? Покажіть виразом обличчя, як ми робимо…
Дякую, що показали й розповіли мені про настрій.
|
|
2 |
Вправа “Бажання” Побажайте одне одному щось гарне і приємне. Я вам всім бажаю бути на уроці уважними, активними, кмітливими, винахідливими. Бажаю вам відчути радість і задоволення від роботи. Нехай цей урок залишить у вас міцні знання та чудовий настрій. |
2. Вправа “Третій зайвий”
|
|
Подумки закресліть кожну третю букву та прочитайте слово.
|
||
3. Вправа “Відповідай швидко”
|
|
Пригадайте, що ви вже знаєте про воду. Дайте відповіді на запитання.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
|
Скільки цікавого ви вже знаєте про воду! Але вода розкрила нам ще не всі свої таємниці. Тому пропоную продовжити подорож країною знань і довідатися, які ж нові цікавинки приготувала нам вода. |
5. Вправа “Поясни”
|
|
Послухайте оповідку та дайте відповіді на запитання. Зустрілися два віслючки. Перший ніс мішок із сіллю, а другий — з ватою. Перший ледь пересував ноги — така важка була його ноша. Другий ішов весело і легко. Незабаром віслючкам довелося переходити річку. Перший, нав'ючений сіллю, зупинився біля води і став купатися: він то лягав у воду, то знову ставав на ноги. Коли ж він вийшов з води, ноша його стала набагато легшою. Другий віслючок, дивлячись на першого, теж став купатися. Але що довше він купався, то важчою ставала на ньому вата.
|
6. Перегляд відео дослідів з олією та водою
|
|
Як ви гадаєте, чи розчиниться соняшникова олія у воді? Перегляньте відео і перевірте свої міркування.
|
7. Фізкультхвилинка “Весела зарядка”
|
|
8. Робота з коміксами
|
|
Розгляньте та прочитайте комікси (підр., с. 122–123).
Інформація для вчителя Лавова лампа — декоративний світильник у вигляді скляної посудини, наповненої прозорою олією і напівпрозорим парафіном, з лампою розжарювання внизу. Лампа підсвічує і нагріває вміст посудини. За законами фізики нагрітий парафін піднімається вгору, а захолонувши, знову опускається на дно. Винайшов лавову лампу в середині 60-х років минулого століття англієць Едвард Волкер. Рух рідин у прозорій ємності справді зачаровує, тому винахід швидко став популярним в усьому світі. |
9. Проведення дослідження
|
|
Як ви гадаєте, чи можна у домашніх умовах створити лавову лампу? Проведемо дослідження і з’ясуємо, чи маєте ви рацію. |
|
1 |
Перегляд майстер-класу “Лавова лампа власноруч” |
|
2 |
Створення лавової лампи (підр., с. 122–123) Матеріали та обладнання: Прозора пляшка або банка місткістю 1 л, олія — 3/4 л, вода — 1/4 л, харчовий барвник — 10 крапель, 1 ст. л. солі, шипучі таблетки. Хід досліду
Довідничок: Олія у воді не розчиняється, а береться бульками. Якщо додати сіль, частина олії поважчає і опуститься на деякий час. А якщо вкинути шипучу таблетку, утворяться бульбашки вуглекислого газу, які виштовхуватимуть кольорові бульки вгору.
|
|
3 |
Заповнення картки (зош., с. 55, завд. 1)
|
Методичні поради |
|
10. Вправа “Поміркуй і запиши”
|
|
Пригадайте, які ще речовини не розчиняються у воді, і запишіть їх назви. Якщо маєте сумніви, проведіть дослідження (зош., с. 55, завд. 2).
Інформація для вчителя Для багатьох речовин вода — хороший розчинник. Розчинними у воді є кухонна сіль, цукор, сода, спирт, а також деякі газоподібні речовини. У воді вони стають невидимими і разом з нею проходять через фільтр, тобто за допомогою фільтра очистити воду від таких речовин не вдасться. Деякі речовини у воді не розчиняються: це крохмаль, олія, нафта, гас, бензин. |
11. Рефлексія
Усміхніться своїм успіхам! Ви всі молодці! |

