Модуль 4. Добробут і особисте здоров’я
§21. Самопочуття
- Добре самопочуття — це як?
- Що робити, якщо самопочуття погіршилося?
Мета
- Обговорити, що таке самопочуття, ознайомити з визначенням самопочуття;
- обговорити чинники, що впливають на самопочуття;
- навчити визначати ознаки доброго і поганого самопочуття;
- обговорити, як діяти, якщо самопочуття погіршилося;
- розвивати емоційний інтелект, уміння визначати свої почуття та емоції;
- розвивати критичне мислення;
- формувати в дітей уважне ставлення до свого самопочуття та самопочуття інших людей.
Очікувані результати навчання
- Учень / учениця знає, що таке самопочуття;
- описує своє самопочуття;
- досліджує та обговорює чинники, що впливають на стан його / її фізичного і психологічного здоров’я;
- визначає ознаки доброго і поганого самопочуття;
- визначає, що робити, якщо самопочуття погіршилося;
- виконує прості фізичні вправи для покращення самопочуття;
- моделює ситуацію надання першої долікарської допомоги в разі травми чи поганого самопочуття;
- виражає вдячність іншим за допомогу та підтримку.
Матеріали та обладнання
- Підручник “Здоров’я, безпека та добробут” 5 клас (авт. О. Шиян, О. Волощенко, В. Дяків, О. Козак, А. Седоченко); Про підручник
- робочий зошит “Здоров’я, безпека та добробут” 5 клас (авт. О. Шиян, О. Волощенко, В. Дяків, О. Козак, А. Седоченко);
- роздруківки: “Урок з мінної безпеки. Робочий аркуш учнів 5-11 класів”, “Фішбоун”, “Рефлексивна мішень”.
Методичні рекомендації
Відповідно до модельної навчальної програми, на викладання інтегрованого курсу “Здоров’я, безпека та добробут” у 5 класі адміністрація школи може відводити від 1 до 3 годин на тиждень.
Ці матеріали є онлайн-підтримкою підручника й можуть бути використані як додаткові для урізноманітнення форм, методів і прийомів роботи на уроці відповідно до ресурсного забезпечення, рівня підготовки педагога та можливостей і підготовки учнів.
Ураховуючи педагогічну свободу вчителя щодо вибору форм, методів і прийомів та їх використання на уроці, матеріали можна використовувати за принципом конструктора. Тобто, зважаючи на зміст параграфа підручника, його наповненості, кількості годин, які виділено, учитель може використовувати будь-яку вправу автономно або як компонент для ефективної реалізації змісту параграфа.
ХІД УРОКУ
Крок 1. Організаційний момент
1. Ще раз про харчування
|
На попередньому уроці ми говорили про харчування у школі.
|
2. Хвилинка безпеки
|
Будь-які надзвичайні ситуації, особливо військового характеру, призводять до того, що ризик небезпек значно зростає. Довкола з’являється багато предметів, які становлять загрозу нашому життю і здоров’ю. Ці речі залишаються у величезній кількості на звільнених територіях. Більшість із них — вибухонебезпечні предмети. Як вони опиняються поряд із нами? 1) Їх залишає ворог на нашій землі під час відступу; 2) їх підступно підкладають ДРГ, які діють по всій території України. |
1 |
Що таке ДРГ? Не варто забувати, що на території нашої країни працюють ворожі диверсійно-розвідувальні групи (ДРГ). Це спеціальні підрозділи для розвідки та диверсій (навмисних дій, що підривають безпеку держави в цілому та сіють паніку серед українців) у тилу, тобто у населених пунктах, де нема активних бойових дій. Це означає, що ДРГ можуть діяти у ваших рідних містах, ми їх можемо бачити поряд із собою. Особливо ДРГ активні у великих містах. У чому небезпека ДРГ? Вони не носять воєнної форми і зовні не відрізняються від мирних українців. Тому ми маємо бути як ніколи пильними. |
2 |
Увага: небезпека! Розгляньте уважно фотографії та розкажіть, про що нас попереджають. Що на цих плакатах сповіщає про небезпеку?
|
3 |
Слухаємо фахівців На територіях, де побував окупант або його диверсійно-розвідувальні групи, є потенційно небезпечні зони. Наші військові позначають їх спеціальними знаками. Ви вже їх бачили вище. Якими ж можуть бути небезпечні предмети? Послухаймо фахівця.
|
4 |
Детальніше про вибухонебезпечні предмети Перегляньте відео та пригадайте, що ви знаєте про вибухонебезпечні предмети.
|
5 |
Уважним бути важливо! Капосні міни можуть бути геть непомітними! Зазвичай їх роблять зеленого, сірого чи коричневого кольору. Адже саме так вони можуть добре замаскуватися у траві, землі чи кущах. Вони можуть бути різного розміру: від зовсім невеличкого, з долоню, до більшого — з ноутбук чи велику миску. І, як ви вже знаєте, найчастіше міни мають саме круглу форму. Але також вони можуть бути прямокутними, видовженими та навіть нагадувати метелика або яскраву дитячу іграшку. Є міни, які кріпляться на так званій розтяжці: це коли від гранати чи міни тягнуться ледь помітні тросики і, щойно людина їх зачіпає, боєприпас вибухає. А ще міни часто частково закопують у землю: вони вибухають від найменшого дотику чи навіть коливання. Інколи достатньо навіть незначної ваги, аби спрацював вибуховий механізм. Уламки вибухонебезпечних предметів, які не вибухнули, також несуть загрозу. Тому запам’ятайте, який вигляд мають такі предмети, і ніколи до них не наближайтеся. Нехтування правилами поведінки може призвести до невиправних наслідків — втрати життя чи серйозних травм. Тому так важливо пам’ятати про суперздібності: бути уважними, не підходити до незнайомих чи підозрілих предметів, не чіпати їх, покликати дорослих і зателефонувати 101 чи 112. |
6 |
Ще раз про правила! Перегляньте мультфільм.
Давайте повторимо:
Запам’ятайте! У разі виявлення вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:
У разі виявлення вибухонебезпечного пристрою НЕОБХІДНО:
Від правильних дій залежить життя та здоров’я ваше і оточуючих! |
7 |
Зупинка-перевірка — тест Завантажте і пройдіть тест, який створили фахівці з мінної безпеки на замовлення UNICEF. ЗАВАНТАЖИТИ ТЕСТ
|
Крок 2. Входження в тему. Актуалізація опорних знань
1. Міркуємо і аналізуємо
|
Прочитайте вислів Джона Леббока.
Довідка. Джон Леббок, Перший барон Авебері — британський антрополог, археолог і ботанік, письменник-мораліст, а також банкір та політик. Член Лондонського королівського товариства (1858) — цей титул присуджують людям, які зробили вагомий внесок у вдосконалення природничих знань, включаючи математику, інженерні науки та медицину. Лондонське королівське товариство з розвитку знань про природу — провідне наукове товариство Великої Британії, одне з найстаріших у світі. |
2. Пригадуємо та обговорюємо
|
Перевіримо домашню роботу (завдання 6 на с. 99 підручника / завдання 4 на с. 21 зошита; робота у групі).
|
3. Створюємо ментальну карту
|
На основі отриманих відповідей від працівників та працівниць шкільної їдальні, а також власних спостережень складіть мапу думок “Шкільне харчування”. Методичні рекомендаціїМентальна карта (від англ. mind map) — це метод візуального представлення понять та зв’язків між ними. Ментальні карти можна по-різному оформлювати, але в їх центрі завжди розміщене ядро — основне поняття. З ядра тягнуться гілочки до асоціативно та /або логічно пов’язаних із ним понять: вони можуть бути виражені словами, словосполученнями чи фразами. Від них, у свою чергу, тягнуться інші гілочки. Щоб наочніше уявити кожну з них, їх зазвичай виділяють кольором. Так можна чітко простежити смислові блоки. Ментальна карта — це синонім мапи думок (обидва терміни перекладені з англійського mind map) — але зазвичай ментальною картою називають мапу думок, що має більше розгалужень. Вона краще та наочніше показує нам зв’язки між поняттями, що більшою чи меншою мірою стосуються одне одного. |
4. Формулюємо тему уроку
Крок 3. Розгортання теми
1. Копаємо знання углиб
1 |
Що таке самопочуття?
Самопочуття — це фізичний і моральний стан людини, який залежить від її здоров’я та настрою в певний момент. |
2 |
Працюємо з зошитом Виконайте завдання 1 на с. 22 зошита. |
2. Що вливає на наше самопочуття?
1 |
Добре та погане самопочуття Виконайте завдання 5 на с. 102 підручника / завдання 3 на с. 22 зошита.
|
2 |
Вправа “Продовж речення” Поміркуйте та продовжте речення.
|
3 |
Вправа “Фішбоун” Виконайте завдання 6 на с. 102 підручника.
Методичні рекомендаціїСхема включає в себе основні чотири блоки, представлені у вигляді голови, хвоста, верхніх і нижніх кісточок. Сполучною ланкою виступає основна кістка або хребет риби. Голова — проблема або тема. В нашому випадку — самопочуття. Верхні кісточки — на них фіксуються основні поняття теми, причини, які привели до проблеми, або ж чинники. Запишіть чинники, що впливають на самопочуття. Нижні кісточки — факти, що підтверджують наявність сформульованих чинників, їх наслідки, або суть згаданих понять. У вас це можуть бути відчуття та емоції, які ви переживаєте внаслідок дії зазначених угорі чинників. Хвіст — висновки, узагальнення. Зробіть і запишіть висновок. |
3. Емоції та самопочуття
2 |
Гра “Вгадай емоцію” (робота в парах) Об’єднайтеся в пари. Зобразіть мімікою та жестами емоцію. Нехай партнер / партнерка відгадає її та пояснить, за якими ознаками вдалося це зробити. Розкажіть одне одному, коли ви відчували цю емоцію. Потім поміняйтеся ролями. |
4. Покращуємо самопочуття власноруч
1 |
Школа гарного настрою Коли гарний настрій, то все добре. І самопочуття теж гарне 😉 Перегляньте мультфільм “Корисні підказки. Школа гарного настрою”.
|
3 |
Фізкультхвилинка для поліпшення самопочуття Щоб поліпшити самопочуття прямо зараз, виконайте кілька простих фізичних вправ. ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
|
5 |
Робота з зошитом Виконайте завдання 4 на с. 22 зошита. |
6 |
Ідеї на вибір У кожного свої способи покращити самопочуття. Наприклад, можна за мить перенестися в гори і прогулятися там, зустріти сонечко. 😉 А можна пірнути у води біля берегів Австралії та побувати на справжнісінькому кораловому рифі. А ще побувайте на жартівливому мультяшному концерті і послухайте “Турецький марш” Вольфганга Моцарта. А тепер можна побувати у Віденській філармонії на концерті одного з найкращих оркестрів світу — Віденського філармонічного оркестру. І не просто послухати, а й самим заграти знаменитий “Марш Радецького” Йоганна Штрауса-батька під керівництвом диригента Густаво Дудамеля. Є й інші цікаві ідеї — віртуально політати в космосі, почитати фантастичну книжку, потанцювати, поговорити з другом чи… продовжуйте далі — у кожного свої способи і всі вони гарні, якщо допомагають (і не шкодять іншим 😉). |
Крок 4. Підсумок уроку
1 |
Що поліпшує самопочуття? Розгляньте світлини чеського проєкту Dubanci.
|
2 |
Створюємо плакат Об’єднайтеся у групи та створіть плакат “Що робити, якщо погіршилося самопочуття?”.
|
3 |
Рефлексія. Вправа “Рефлексивна мішень” (див. роздруківку “Рефлексивна мішень”) Поставте у своїх мішенях бали від 1 до 5. Що вища оцінка, то ближче до центру мішені. |
Крок 5. Домашнє завдання
|
Виконайте завдання 10 на с. 103 підручника / завдання 2 на с. 22 зошита. |