Перевір себе (IІ семестр)
Діагностувальна робота та підсумковий урок
- Що я вивчив / вивчила в ІІ семестрі?
- Що я тепер умію?
- Чому ці знання та вміння для мене цінні?
- Що з вивченого мені важливо ніколи не забувати?
Мета
- Повторити, узагальнити та закріпити здобуті протягом ІІ семестру знання.
- Застосувати здобуті знання в практичній діяльності.
- Наголосити на важливості та практичній спрямованості здобутих знань.
- Перевірити знання, уміння та навички.
- Повторити правила безпечної поведінки під час літніх канікул.
- Формувати уявлення про сталий спосіб життя й екологічну культуру.
- Розвивати критичне та креативне мислення, підприємницькі вміння.
- Відпрацювати вміння роботи в команді та вміння презентувати свою роботу.
Очікувані результати навчання
Учень / учениця:
- орієнтується в матеріалі ІІ семестру;
- застосовує вміння аналізувати та використовувати здобуті знання;
- орієнтується в складних обставинах, швидко визначає необхідні дії залежно від ситуації;
- вміє дискутувати, не ображаючи опонентів, працювати індивідуально й у колективі.
Матеріали та обладнання
- Підручник “Здоров’я, безпека та добробут” 5 клас (авт. О. Шиян та ін.);
- робочий зошит “Здоров’я, безпека та добробут” 5 клас (авт. О. Шиян та ін.);
- методичні рекомендації щодо оцінювання комплексної діагностувальної роботи;
- роздруківка для учнів із завданнями комплексної діагностувальної роботи;
- роздруківки: “Ментальна карта”, “Шість важливих кроків”, “Фішбоун”, “Термометр емоцій”, “Стиль життя людини”;
- файл для редагування: “SWOT-аналіз”.
Методичні рекомендації
Згідно з модельною навчальною програмою, на викладання інтегрованого курсу “Здоров’я, безпека та добробут” у 5 класі можна приділяти від 1 до 3 годин на тиждень.
Дані матеріали слугують онлайн-підтримкою підручника і можуть використовуватися як основний ресурс або як частина для розроблення комплексних діагностувальних робіт.
З огляду на педагогічну автономію вчителя у виборі методів, форм і прийомів навчання запропоновані матеріали можна змінювати чи адаптувати. Водночас важливо дотримуватися структури комплексної діагностувальної роботи відповідно до вимог МОН України.
Комплексна робота включає розділи, сформовані за галузевими критеріями, та три групи результатів у межах соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі. Кожний розділ оцінюється окремо, з максимальною оцінкою — 12 балів.
ХІД УРОКУ
Крок 1. Організаційний момент
1 |
Озираємося назад Ми провчилися в п’ятому класі рік. Спочатку все було незвично, а тепер ми вже звикли до середньої школи. Сьогодні в нас незвичний урок: ми озираємося назад, щоб зрозуміти, чого ми навчилися за рік навчання в середній школі. Зупинимося, перепочинемо і потім підемо вперед. А для того, щоб ми просувалися впевнено та рішуче, треба проаналізувати, що вже знаємо і як можемо використовувати вивчене на практиці. Тож виконаємо діагностувальну роботу, яка допоможе пригадати все, що ми робили протягом року, та зазирнути в майбутнє — складемо плани на новий рік та канікули. Упродовж другого семестру ви опрацювали два модулі: “Добробут і особисте здоров’я” та “Добробут і підприємливість”. Пригадайте теми, над якими працювали, і скажіть:
|
2 |
Міркуємо й аналізуємо 1. Прочитайте висловлювання мудреців Талмуда:
2. Створіть кластер.
|
3 |
Як виконувати діагностувальну роботу Усі завдання роботи нескладні, але треба трохи подумати 😉 Ви їх точно зможете виконати без проблем, якщо пригадаєте усе, що вивчали півроку. Певні завдання можуть здатися на перший погляд незвичними чи незрозумілими: в цьому разі переходьте до наступних, а до тих повернетеся потім, у кінці уроку, як матимете час. Часто, придивившись до завдання вдруге, розумієш, що не таке вже воно і складне 😉 Ви можете виконувати завдання у своєму зошиті, скористатися матеріалами сайту або ж роздрукувати їх (див. роздруківку для учнів “Комплексна діагностувальна робота”). Діагностувальна робота (роздруківка)Завершивши виконання кожного завдання, намалюйте біля нього в зошиті відповідний смайлик.
Впевнені: у вас все вдасться. До справи! ![]() |
Крок 2. Підсумкові завдання на групу результатів 1 (“Безпека. Уникання загроз…”)
1 |
Тест — Виконайте тест. Із кількох варіантів відповідей виберіть одну правильну. ПОЧАТОК ТЕСТУ |
2 |
Завдання-розмірковування — Уважно прочитайте умову завдань. Напишіть відповідь та обов’язково коротко поясніть, чому ви так вирішили.
|
Крок 3. Підсумкові завдання на групу результатів 2 (“Здоров’я…”)
1 |
Тест — Виконайте тест. Із кількох варіантів відповідей виберіть одну правильну. ПОЧАТОК ТЕСТУ |
2 |
Завдання-розмірковування — Уважно прочитайте умову завдань. Напишіть відповідь та обов’язково коротко поясніть, чому ви так вирішили.
|
Крок 4. Підсумкові завдання на групу результатів 3 (“Добробут…”)
1 |
Тест — Виконайте тест. Із кількох варіантів відповідей виберіть одну правильну. ПОЧАТОК ТЕСТУ |
2 |
Завдання-розмірковування — Уважно прочитайте умову завдань. Напишіть відповідь та обов’язково коротко поясніть, чому ви так вирішили.
|
Крок 5. Повторення та відтворення знань, умінь і навичок
|
— Здійснімо коротку мандрівку другим семестром — гортаймо підручник та пригадуймо вивчене. Виконуємо бліц-завдання швидко і впевнено 😉 Розпочали! |
1 |
Що таке здоров’я? Ментальна карта Пригадайте визначення поняття “здоров’я” та його складники (сторінка 76 підручника). Створіть ментальну карту до цього поняття (див. роздруківку “Ментальна карта”). ![]() ![]() |
2 |
Шість важливих кроків до здоров’я Пригадайте, які шість важливих кроків відповідальної поведінки щодо особистого здоров’я виокремили п’ятикласники і п’ятикласниці (сторінка 77 підручника). ![]() ![]()
|
3 |
Здоровий спосіб життя. Вправа “Фішбоун”
|
4 |
Тест “Безпечне та раціональне харчування”
|
5 |
Мої емоції
![]() |
6 |
Що таке підприємливість?
|
7 |
Лідери та команда (робота в онлайн-групах)
|
8 |
Що таке сталий спосіб життя?
|
Крок 6. Хвилинка безпеки
1 |
Відпочиваємо і про безпеку не забуваємо Літо — чудова пора для відпочинку та цікавих і корисних справ, але потрібно потурбуватися про те, щоб воно було спокійним і безпечним для кожного й кожної з вас.
|
2 |
Безпека на дорозі
|
3 |
Безпека вдома
|
4 |
Безпека під час відпочинку
|
5 |
Безпека під час війни
Правило 1. Будь уважний! Правило 2. Не підходь! Правило 3. Не чіпай! Правило 4. Телефонуй 101! |
6 |
Ще раз про правила Перегляньте відео, яке нагадає вам найпростіші правила безпеки. Вони прості, але дуже важливі: не забувайте їх виконувати і все буде добре 😉 Дотримуйтеся правил безпеки під час літніх канікул! ![]() |
Крок 7. Підсумок уроку
1 |
Плануємо літо
|
Крок 8. Домашнє завдання
|
Корисно, змістовно, весело і безпечно провести літо! ![]() |