Модуль 1. Основи добробуту. Уміння вчитись
§ 3. Самопізнання
- Що таке самопізнання?
- Чому самопізнання важливе?
- Як пізнати себе?
- Що таке портфоліо? Навіщо воно потрібне?
- Як створити портфоліо?
Мета
- Розкрити поняття самопізнання.
- Дати розуміння процесу самопізнання.
- Обговорити, яке значення має самопізнання у процесі дорослішання.
- З’ясувати значення самопізнання у збереженні здоров’я, особливо ментального, безпеки та добробуту.
- Розширити розуміння ментального здоров’я.
- Обговорити вплив процесу самопізнання на формування особистості та майбутнє підлітка.
- Навчити створювати самопрезентацію, портфоліо.
- Розвивати емоційний інтелект.
- Розвивати критичне мислення; формувати вміння робити висновки.
- Виховувати культуру особистості та піклування про ментальне здоров’я.
Очікувані результати навчання
Учень / учениця:
- пояснює, що таке “відповідальність”, “самозарадність”, “особистість”, рефлексує на тему “дорослішання”;
- розуміє відмінність між поняттями “самопізнання” і “самозарадність”;
- моделює та аналізує ситуації самопізнання та формування особистості;
- розуміє важливість самопізнання у процесі дорослішання та житті людини;
- вміє довести свою позицію;
- розуміє цінність здоров’я, безпеки та добробуту як базових цінностей життя;
- може виконати просте планування мети та задач;
- ідентифікує прояви самозарадності, відповідальності, самопізнання, розуміє важливість чеснот у процесі становлення особистості;
- вміє створювати портфоліо, презентувати себе;
- користується навичками емоційного інтелекту.
Матеріали та обладнання
- підручник “
Здоров’я, безпека та добробут” 7 клас; - робочий зошит “Здоров’я, безпека та добробут” 7 клас; Про підручник
- роздруківки: “Інформаційна безпека”, “Досягнення мети”, “Вплив оточення на самопізнання”;
- файл для редагування “Моя книжка”;
- презентація “Моя книжка”.
Вступна частина
Крок 1. Мотивація діяльності
1 |
— Прочитайте висловлювання Чімаманди Нґозі Адічі: “Ви маєте розуміти, хто ви… Зрозумійте, хто ви у цьому світі та що вам потрібно для того, аби почуватися добре без інших людей. Знайдіть відчуття власного «Я». А коли знайдете — зможете робити все, що побажаєте”.
Довідка. Чімаманда Нґозі Адічі — нігерійська феміністська письменниця, поетеса, лекторка. Її називають найвидатнішою з “низки критично налаштованих молодих англомовних авторів, яким вдалося привернути увагу нового покоління читачів до африканської літератури”. Адічі написала кілька романів, серед яких: “Фіолетовий гібіскус”, “Половина жовтого сонця” та “Американка”, оповідання й ін. На травень 2014 року твори Чімаманди Нґозі Адічі перекладено 27 мовами. |
Крок 2. Хвилинка безпеки
1 |
Мультфільм для роздумів — На минулому уроці ми розглянули питання інформаційної гігієни, а сьогодні звернемо увагу на прояви гаджетозалежності та їх вплив на життя людей. Подивіться мультфільм “Діти і гаджети”.
|
2 |
Терміни та явища — Розгляньмо певні терміни та явища. Щоб легше було все запам’ятати, використовуйте роздруківку “Інформаційна безпека”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУМетодичні рекомендаціїПід час введення термінів необхідно вивести визначення на екран або прикріпити на дошку, або роздати дітям роздруківки “Інформаційна безпека”. Потрібно звернути увагу учнів й учениць на сучасні терміни та детально пояснити явища. Варто акцентувати увагу на негативному характері цих явищ. Після озвучування кожного терміна запитайте в дітей, чому це явище негативне та які воно має наслідки, обговоріть способи подолання проблеми. Ньюзак — фонові новини, які супроводжують нас у соцмережах і під час інтернет-серфінгу загалом.
Планшетні зомбі — люди з пристроями в руках, застиглі у просторі, нібито вони йшли кудись, але потреба відповісти на лист або перевірити повідомлення виявилася важливішою.
Номофобія — страх (фобія) залишитися без мобільного телефону або опинитися далеко від нього.
Претекстинг — атака, у якій зловмисник удає із себе іншу людину та за завчасно підготовленим сценарієм дізнається про конфіденційну інформацію.
Примітка для педагогівПоясніть дітям, що за допомогою штучного інтелекту можна підробити відео- й аудіоповідомлення від батьків. Зауважте, що необхідно придумати “секретний пароль”, який знатимуть лише батьки та дитина. Попередьте, що шахраї можуть створювати стресові ситуації для заволодіння даними, наприклад: “Твоя мама потрапила в лікарню, їй терміново потрібні гроші, назви дані банківської картки мами”. Таке повідомлення дитина може отримати і голосом мами. Саме для безпеки потрібно вживати “секретний пароль” у виникненні подібних ситуацій. Тож якщо надходить якась надзвичайна інформація, то має бути озвучений пароль, якщо його не названо — інформація фейк. Плечовий серфінг — це прийом для крадіжки особистих даних, що дає змогу дістати чиюсь конфіденційну інформацію через стеження за пристроєм людини. Основна мета цього трюку полягає в тому, щоб украсти фінансову інформацію, як-от дані кредитної картки або паролі до облікових записів.
Примітка для педагогівОбговоріть із дітьми, що у транспорті бажано не користуватися банкінгом та не вводити жодні паролі від особистих акаунтів. Скам — це вид шахрайства, який передбачає заволодіння віртуальними грошима.
Примітка для педагогівЗазначте, що це сучасне явище прогресує і видозмінюється, тому із часом може набувати нових форм. Але сьогодні його основними проявами можна вважати такі: Фішинг — вид скаму, коли шахраї вдаються до підроблення легітимних джерел для вибудовування довіри й отримання конфіденційної інформації. Спуфінг — використовує підроблені адреси або ідентифікатори для маскування справжнього джерела. Це часто використовується для введення в оману електронних систем ідентифікації. Змішаний скам — поєднує різні техніки, зокрема фішинг, спуфінг та ін., щоб створити складніші сценарії шахрайства. FOMO, або Fear of Missing Out (страх пропустити щось цікаве), — це психологічний стан, який може виникнути в людини, коли вона відчуває, що є потенційна можливість пропустити щось значуще у своєму житті.
Примітка для педагогівЯвище “FOMO” небезпечне тим, що базується на одному з основних інстинктів людини — інстинкті пізнання. Але великий потік візуальної інформації у вигляді коротких роликів сильно активує зону мозку, що відповідає за сприйняття інформації. Проте зона, що відповідає за аналіз та критичне мислення, недоотримує енергію та навантаження, тож і не розвивається. Тобто скролінг (гортання стрічки новин) гальмує розвиток інтелекту. |
3 |
Онлайн-завдання для перевірки знання термінів — Ви молодці й активно працювали. А зараз перевіримо ваші знання. Цю онлайн-вправу можна виконувати індивідуально або командами. |
Крок 3. Представлення теми й очікуваних результатів
2 |
Онлайн-завдання “Чесноти та недоліки” — Трошки пограємо та перевіримо, чи все ви добре пам’ятаєте. Виконаємо ці завдання на швидкість. Цікаво, чи всі зможуть не помилитися? Перше завдання — визначення людських чеснот і недоліків.
Методичні рекомендаціїОбговоріть із дітьми чесноти та недоліки з позиції життєвих цінностей. Наприклад, чи може бути егоїзм життєвою цінністю? Чому? Які це матиме наслідки? Поясніть дітям, що в різних людей — різні життєві цінності, і що іноді егоїзм, підступність можуть бути цінністю для окремих людей. Але їхня особистість не буде цікава суспільству, як правило, такі люди самотні та нещасні, не можуть самореалізуватися, знайти своє місце в суспільстві. Тут доречно провести аналогію з глечиком: “чим наповнена людина — те вона і «виплескує» у суспільство”. Друге завдання — на уважність, вам потрібно знайти і виокремити назву чесноти. Методичні рекомендаціїОбговоріть із дітьми кожну чесноту, додавши громадянськість і патріотизм, сформулюйте визначення кожної. Пропрацюйте навичку виявлення чесноти в себе. Наприклад, як зрозуміти, що я мудрий, як зрозуміти, що я патріот тощо? |
3 |
Формулюємо тему та завдання уроку — Прочитайте назву параграфа на сторінці 11 підручника. Про що сьогодні говоритимемо? Прочитайте запитання, які розглядатимуться в цьому параграфі. Нагадую, вони містяться в підзаголовках.
— Тож визначимо девіз уроку “Самопізнання — шлях до реалізованої щасливої особистості”. |
4 |
Пригадуємо терміни — Проведемо індивідуальну гру. Доберіть визначення до кожного терміна. Переможе той або та, хто швидко і без помилок виконає завдання. Час на виконання — 5 хв.
— Сьогодні поміркуємо ще й над такими питаннями.
|
Що таке самопізнання?
Крок 4. Надання необхідної інформації
2 |
Асоціативний кущ (робота в зошиті) — Виконайте завдання 1 на сторінці 3 робочого зошита. Створіть асоціативний кущ про самооцінку. |
3 |
Користь самопізнання — Перегляньте відео.
— Отже, ми встановили, що самопізнання є важливим процесом на шляху формування особистості, важливим аспектом дорослішання та невід’ємною частиною щастя й добробуту.
|
Крок 5. Формування практичних умінь, навичок і досвіду діяльності
1 |
Створюємо книжку про себе: назва — Отже, як кожна книга — це окремий світ, так і кожна людина — це Всесвіт. Презентуємо свою особистість як ексклюзивну книгу (див. файл для редагування “Моя книжка” чи презентацію “Моя книжка”). Створіть сторінки своєї книжки відповідно до закладинок. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮПриміткаВи можете вибрати файл для редагування “Microsoft Word” чи презентацію “Microsoft PowerPoint”. У файлі для редагування “Microsoft Word” можна виконати роботу на аркушах А4 або створити дизайн сторінок вручну. У презентації “Microsoft PowerPoint” усі сторінки книжки рухомі. Потрібно натиснути на сторінку, витягнути її з книги, відредагувати та вставити на місце. Не забувайте зберігати зміни 😊 — Зараз придумайте назву своїй книжці та дизайн обкладинки. Усі інші сторінки ми створюватимемо протягом уроку.
Методичні рекомендаціїОпис картинок із символічними зображеннями сприяє розвитку фантазії, емпатії, емоційного інтелекту, критичного мислення та мовлення. |
3 |
Основа вашої книжки — Зараз створимо основу вашої книжки і попрацюємо над важливими складовими успіху: “Я знаю”, “Я можу”, “Я хочу” (див. роздруківку “Досягнення мети”). Кожний працює самостійно! ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
— Отже, ми створили основу вашої книжки. Додавши ілюстрації, ви зможете створити відповідні сторінки. Також ви можете використати роздруківку з параграфа 1 “Мої прояви дорослішання”, щоб нагадати собі власні позитивні риси та способи вдосконалення своїх сильних сторін. |
Чому самопізнання важливе?
Крок 6. Надання необхідної інформації
2 |
Асоціативна вправа-роздум — Заплющте очі й уявіть себе чарівною скринькою. Якщо не відкривати цю скриньку, ви дізнаєтеся, що всередині?
— Уявіть, що ви відкрили скриньку і там є безліч усього! Але серед іншого є дракони, каміння, кристали та метелики. Хтось каже, що це все непотріб, хтось буде стверджувати, що це скарб. Як зрозуміти вартість знахідки? Що треба зробити із цими знахідками? Методичні рекомендаціїВи можете додати інші символи, але не перевантажуйте уяву дітей. Головне, щоб учні й учениці зрозуміли, що в кожного є гарні та погані риси, і це нормально. Потрібно знаходити методи вдосконалення себе, розвитку власних талантів та приборкання негативних рис характеру. Потрібно орієнтувати дітей дослухатися до найближчих дорослих, прислухатися до себе, шукати себе і ніколи не брати до уваги твердження сторонніх осіб, оскільки ці висловлювання можуть бути далекими від реальності й можуть нашкодити. |
Крок 7. Формування практичних умінь, навичок і досвіду діяльності
1 |
Самопізнання — це лише для себе — Поміркуємо щодо впливу сторонніх людей і їхнього уявлення про вас на процес вашого самопізнання. Погляньте на малюнок: знайомтеся, це Мія і вона не може зрозуміти себе. — Прочитайте розповідь Мії: “Мама каже, що в мене є схильність до музики. Але тітка стверджує, що я непосидюча і ніколи не досягну успіху в музиці. Найкраща подружка каже, що краще займатися вокалом, а подружки-однокласниці упевнені, що я співаю “як ворона”. Вчитель музики мене хвалить, а вчитель математики вважає, що з моєю успішністю я не зможу вступити в хороший університет”.
— Тільки відповівши на ці запитання, Мія зможе розібратися в собі й тоді думки всіх інших людей не матимуть значення, бо насправді сторонні люди думають переважно про себе і ніколи не занурюються у внутрішній світ інших людей. |
2 |
Ще раз про скриньку — Пригадаємо ситуацію зі скринькою: щоб усе в ній роздивитися, потрібно її відкрити. Уявімо, що батьки сказали, що всередині, але ви маєте побачити все на власні очі. Тож якщо близькі люди кажуть вам про ваші таланти і недоліки, потрібно дослухатися, але необхідно самостійно все детально дослідити, і ви знайдете більше деталей і можливостей. А якщо сусідка з квартири навпроти стверджує, що ви бешкетники? Її слова правдиві? Звісно — ні, бо стороння людина бачить вас лише частково і не може повністю розгледіти вашу особистість. Але ось такі шаблони можуть спричинити психологічну травму. Будь-які такі висловлювання щодо вашої особистості ви маєте сприймати як думку сторонньої людини. Її можна розглянути, але як один із багатьох варіантів на шляху до себе справжнього / справжньої. Бо увесь секрет самопізнання криється в назві “САМОПІЗНАННЯ”, ви самостійно пізнаєте, а не хтось щось вигадує. |
3 |
Як впливає оточення на наше самопізнання? — Щоб дізнатися, як оточення впливає на самоідентифікацію та самопізнання людини, розглянемо притчу.
— Треба врахувати, що дзьоб орла не пристосований для харчування зерном, лапи не пристосовані для сидіння на жердині та для тривалої ходьби чи бігу.
— На відміну від тварин людина має здатність до самопізнання. Цей процес має вирішальне значення в самоідентифікації людини та пошуку власного шляху в житті. Тільки знайшовши себе та своє місце в житті, можна повністю розкрити свої таланти та реалізуватися і стати щасливою людиною. Оточення може стверджувати, що “ви курка”, та може так і здаватися, але якщо в серці ви орли — летіть і освоюйте небо, візьміть із собою відповідальність і наполегливу працю над собою. |
Як пізнати себе?
Крок 8. Надання необхідної інформації
Крок 9. Формування практичних умінь, навичок і досвіду діяльності
1 |
Самооцінка та оточення — Виконаємо вправу, щоб дізнатися, як саме на вас впливає ваше оточення (див. роздруківку “Вплив оточення на самопізнання”). Заповнюючи помаранчевий фрагмент, запитайте себе: “Чи дійсно це мої думки, чи я транслюю думки когось з оточення?”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
Що таке портфоліо? Навіщо воно потрібне?
Крок 10. Надання необхідної інформації
2 |
Діалог-пізнання (робота в зошиті) — Виконайте завдання 3 на сторінці 3 робочого зошита. Прочитайте діалог підлітків. Допоможіть Андрієві переконати Ольгу створювати портфоліо. |
Крок 11. Формування практичних умінь, навичок і досвіду діяльності
|
— Повернемося до нашої книги (вправа “Моя книжка”). Ви вже зробили обкладинку та назву, тож інші сторінки — це розділи самопізнання, щоб їх заповнити, використовуйте схему самопізнання на сторінці 13 підручника. Остання сторінка — ваше портфоліо, як його зробити — розглянемо далі. |
Як створити портфоліо?
Крок 12. Надання необхідної інформації
Крок 13. Формування практичних умінь, навичок і досвіду діяльності
Підсумкова частина
Крок 14. Рефлексія
1 |
Висновки — Прочитаємо висновок уроку на сторінці 14 підручника. |
2 |
Значення самопізнання
|
3 |
Ще раз про запитання до параграфа — Пригадайте ще раз запитання, які розглядалися в цьому параграфі.
|
Крок 15. Домашнє завдання
|
Виконайте завдання 5 на сторінці 14 підручника. Завершіть роботу над своєю книгою. |