Підручник “Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти” для 5 класу (авт. М. Кафтан, О. Козорог, І. Костюк, В. Селіваненко, І. Цеунов)
Рекомендовано Міністерством освіти і науки України
(наказ Міністерства освіти і науки України від 08.02.2022 №140).
Підручник бере участь у конкурсному відбору підручників
Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти: підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти / М. В. Кафтан, О. Г. Козорог, І. А. Костюк, В. В. Селіваненко, І. А. Цеунов — Київ: Світич, 2022.
Підручник “Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти” для 5 класу створений відповідно до затвердженої модельної програми інтегрованого курсу для 5–6 класів (автори: Кафтан М. В., Козорог О. Г., Костюк І. А., Мудрий М. М., Селіваненко В. В.).
Автори програми одночасно є співавторами нового Державного стандарту базової середньої освіти (2020 р.) і повністю втілили в модельній програмі інноваційні підходи згідно з концепцією НУШ.
Підручник «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти» пропонує п’ятикласникам і п’ятикласницям розпочати навчання як перший етап цілісного курсу і створює можливості поступового формування ключових компетентностей і наскрізних умінь на відповідному віковому рівні.
Він є першою частиною навчальних матеріалів до інтегрованого пропедевтичного курсу для 5–6 класів, повністю розкриває зазначені в Державному стандарті базової середньої освіти змістові лінії та сприяє досягненню освітніх результатів, запланованих у Державному стандарті на кінець 6 класу.
Приклади онлайн-уроків
На сайті підтримки підручників видавництва “Світич” — онлайн-уроки до кожної теми підручника з різними варіантами роботи з дітьми. У кожному уроці онлайн-завдання, онлайн-ігри, картки, роздруківки тощо. Онлайн-завдання дублюються завданнями з використанням роздруківок.
Концепція підручникаШкільна історична освіта потребує оновлення, адже у XXI столітті змінилися й учні, і навчальна реальність, і вимоги до результатів навчання. Тож автори створили сучасний і цікавий підручник, який відповідає як інтересам і можливостям учнів, так і потребам учителів і вимогам Державного стандарту. Автори подають підручник як книгу для читання згідно з чинними вимогами до шкільної навчальної літератури, але водночас беруть до уваги переважання в сучасних учнів візуального сприйняття інформації та потребу вчитися працювати з різноманітними джерелами. ![]() ![]() У підручнику вчителі знайдуть чимало практичних завдань, спрямованих на поглиблення навички читання з розумінням, аналізуванням джерел інформації, трансформування інформації з однієї форми подання в іншу (наприклад, із таблиці в текст або з тексту — в інфографіку тощо). ВИКЛАДАННЯ ЗА ПІДРУЧНИКОМУнікальним для чинної практики навчання в 5 класі є ретельне та вдумливе інтегрування трьох предметів — історії України, всесвітньої історії та громадянської освіти. До кожної теми автори дібрали цікавий і заснований на досягненнях сучасної історичної науки матеріал, цікаві для обговорення з п’ятикласниками і п’ятикласницями запитання та завдання, які в комплексі дають можливість стимулювати допитливість і формувати громадянознавчі й історичні уявлення молодших підлітків. Відповідно до затвердженої програми автори підручника сприяють поступовому накопиченню у школярів уявлень про суспільно-історичні явища і процеси. Водночас матеріали підручника формують в учнів уміння, необхідні для розвитку геопросторової та хронологічної компетентностей, критичного й системного мислення. Підручник «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти» є частиною цілісного курсу, який дає змогу досягти в перехідному періоді 5 класу та на кінець 6 класу заявлених у стандарті очікуваних освітніх результатів. |
Про авторів підручника

Марина Кафтан
- експертка з питань змісту освіти Команди підтримки реформ НУШ
- магістр історії, медіатренерка, голова ГО “Центр розвитку медіаосвіти «Медіана»”
- співавторка Державного стандарту базової середньої освіти та модельної програми «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»
- має багаторічний досвід викладання медіаграмотності, працювала журналісткою та редакторкою новин на ТБ та онлайн, авторка понад 20 дитячих освітніх програм у НКМК «Мистецький арсенал»
- авторка книжки «Історія брехні» — підліткового нон-фікшн про історичні фейки (премія Барабуки «Краща підліткова нон-фікшн книжка»-2020)


Олександра Козорог
- координаторка освітніх проєктів Української Гельсінської спілки з прав людини
- вчитель-методист вищої кваліфікаційної категорії
- експертка з освіти в галузі прав людини ОБСЄ в Україні
- співавторка міжнародних і низки національних навчальних посібників


Ірина Костюк
- вчитель історії з 27-річним стажем
- співавторка Державного стандарту базової середньої освіти 2011, 2020 рр., навчальних програм 2012, 2021 рр., підручників і посібників з історії та громадянської освіти
- методист кабінету координації впровадження НУШ Львівського ІППО
- Амбасадор європейської асоціації історичної освіти EuroClio
- учасниця міжнародних проєктів, співатор / освітній редактор кількох вітчизняних і міжнародних навчальних посібників


Володимир Селіваненко
- координатор освітніх програм Аmnesty International в Україні
- кандидат юридичних наук


Сайт активно наповнюється методичними матеріалами та електронними посібниками.
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо Вас про оновлення.